| mateisitudor a întrebat:

Dacă o sa cumpăr astăzi mai pe seara un trandafir de la o florărie, rezista pana maine seara la ora 22? Sfaturi cum il pot tine mai bine ca să reziste cat mai Ok?

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca mergi la florarie, spune-le ce vrei sa faci. Am vazut ca multe au solutii pe care le poti pune in apa din vaza in asa fel incat florile sa tina mai mult. Eu am folosit cate o lingurita de zahar pusa in apa si mi se pare ca a fost mai bine (nu o diferenta extraordinara).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se recomandă ca aceștia să fie ținuți în apă cel puțin o oră sau două, dar nu mai mult de 24 de ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand să-l pui într-o glastră/vază de flori unde să pui apă până la jumate, deci să nu fie plină, apoi să pui trandafirul în ea și să pui vaza intr-o încăpere unde e lumină.

| Mmn a răspuns:

Mie o florareasa mi-a spus sa schimb apa zilnic, in fiecare zi taiat cam 1 -2cm din codita, o picatura de alcool sanitar in apa pentru ca omoara microbii si tinut la lumina.

| Mmn a răspuns:

Dar cand il cumperi te uiti sa nu fie pe trecute ca aia nu rezista