| adriana1991 a întrebat:

De ce sunt condamnati tineri care nu lucreaza in gradina?

Răspuns Câştigător
| PumpkinDoll a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca sunt ''condamnati'' pentru ca nu isi mai ajuta bunicii/parintii la dat cu sapa si treburile astea? si mie mi-a luat mult sa inteleg intrebarea...

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca e jenant sa nu iti ajuti parintii la treburi, inclusiv in gradina. Pentru ca nu ti se topeste fulgul de nea daca pui mana pe o sapa. Pentru ca atunci cand mananci o rosie, un ardei sau un castravete nu iti strica sa stii ca nu a crescut in galantar. Pentru ca atunci cand te targuiesti pe un kg de cartofi, iti este mult mai usor daca stii cata munca se ascunde in spatele lor.
Si o gradina frumoasa nu inseamna neaparat straturi peste straturi cu legume. O gradina frumoasa poate fi o livada cu gazon, unde poti citi linistita o carte. Dar nici asta nu prea iti place...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine spanac ii condamna?

| sierra1 a răspuns:

1 dacă tu ești în poza de profil, nu ești din sat
2 dacă ești din sat și nu ieși la grădină, bine faci
3 sigur ai altceva mai util de făcut

| relian a răspuns (pentru sierra1):

Daca ar fi ea in poza de la profil eu as fi popa laughing Iars daca e de la gtara si nu stie sa faca ceva, astea se numesc, nu mai spun cum.Nu e vorba de muncit la greu,e vorba sa stii sa faci ceva,sa muncesti in gradina si mai stiu eu la orice chestie la tara e ceva bun, inveti, prinzi experienta, nu a spus nimeni sa dai an gat cu munca. Daca bine face ca sta pe calculator, sta numa in casa e naspa.Si util ce ar avea de facut,ca mai facut curios?laughing UIte unde te duce statu degeaba, statu in casa, befacutu nimic si etc, uite ce fel se exprima, pai asta este intrebare? Nici nu stie a se exprima.Mai era unu tot pe aici, intreba cati cai putere are o masina de 12 cai putere laughing

| Freya1 a răspuns:

Cine acuza pe cine ca nu lucreaza ce in gradina?

| adriana1991 explică (pentru Freya1):

Oamenii din sat daca la unii nu le place gradinaritul ei zic ca e lenes

| Freya1 a răspuns (pentru adriana1991):

Aa da...Pai si eu am stat la tara si o perioada am avut o scuza ca eu sunt de la oras si nu stiam dar pana la urma am invatat.
Tu stai la tara? Muncesti altceva? Ce varsta ai?

| ziftode a răspuns:

De straja patriei!
incearca sa pui o intrebare care are sens
a ta nu are, CARE TINERI, CARE GRADINA, UNDE, CUM, CEEEEEE?!?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru ziftode):

Cred ca se refera la faptul ca sunt ''condamnati'' pentru ca nu isi mai ajuta bunicii/parintii la dat cu sapa si treburile astea? si mie mi-a luat mult sa inteleg intrebarea...

| Raducons a răspuns:

Nu sunt condamnati,dar daca au timp pot sa isi ajute parintii sau bunicii, asta in timpul liber, daca au scoala sau job atunci parintii gresesc ca ii abat de la problemele lor, pana la urma gradina nu este rentabila decat pe supafete mari si sa fie facuta de persoane iesite dn campul muncii, deci daca ai o ocupatie ai grija de ocupatia ta.