| Marius2022 a întrebat:

Buna ziua am cumparat recent o casa veche din anul 1970 cu pereti din caramida dubla si cu fundație aveti idee cat m-ar costa sa o renovez?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu, ca meserias, nu ma bag niciodata fara sa vad pe viu lucrarea, si abia apoi estimez costul. Orice meserias adevarat face asa. Nu poti merge doar pe descrieri, oricit de bine intentionat sunt facute. Sa-ti dau un exemplu: trebuia sa renovez o camera. Cica renovata cu doar doi ani inainte. Trebuia doar rezolvate niste crapaturi, si dat cu lavabil. Treaba de maxim doua zile. Pret manopera stabilit de dinainte, oameni de incredere, clientii. Cind am bagat spaclul la o crapatura, a inceput sa cada gletul in bucati mari. In doua ore camera a fost complet curatata de glet. Mai mult, "meseriasii" de dinainte, nu au curatat huma de pe pereti, si de aceea gletul a crapat. Huma e pacatoasa, nu prinde absolut nimic pe ea. Asa ca, a trebuit sa iau lucrarea de la capat, de la curatat/spalat peretii, dat doua miini de glet, ca sa ajung la stadiul de la care trebuia practic sa pornesc. Desigur ca a trebuit sa schimb pretul!
Acum, eu ti-am zis doar de o camera. Tu zici de o casa. Adica ceva mult mai mare, mai complex. Nimeni nu stie cum arata casa decat. Nu avem nici macar o fotografie la indemina. Ca sa stim, ar trebui un set de fotografii cu fiecare incapere si exteriorul, care sa contina cit mai multe detalii. Dar tot nu ar fi ca la fata locului. Asa am putea doar sa estimam. Dar, fiind la fata locului, s-ar putea spune un pret cit de cit exact.
Doar atit pot sa iti spun: mai ales pentru ca are fundatie, merita sa o renovezi. Poti sa faci din ea o bijuterie de casa. Dar, ca sa stii costul, trebuie neaparat sa o vada un meserias.
Si inca o idee. Poti sa o faci in etape. Azi o incapere, miine alta, poiimine exteriorul. Cum ai ceva bani, sa investesti in ea, daca crezi ca costul ar fi mai mare decat banii ce ii ai tu disponibili. Asa, nici nu ar trebui sa stii costul final, pentru ca ce conteaza e cit investesti in fiecare etapa.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O renovare poate costa 2000 de euro sau 200.000, dacă îți imaginezi ca cineva îți va face o estimare realistă doar pe baza anului construirii și a grosimii pereților, scuze, dar ești naiv rău. Bine ca nu chiar atât încât sa fi cumpărat o casa care nu are fundație.

| mateiborsa123 a răspuns:

Depinde câți mp, aprox 10000 euro