| JustaLittle a întrebat:

E adevarat ca poti sa pui trandafirii trecuti (din buchete) in pamanat si sa creasca la anul, in primavara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Merge.Numai in cazul in care tulpina nu s-a uscat.De preferat sa fie ingropata acea tulpina in pamant cat mai repede posibil dupa ce trandafirul s-a ofilit. Daca e lung, il tai de la ambele capete si lasi tulpina cam de 30 cm.Sapi o groapa si ingropi tulpina astfel ncat sa iasa afara cam 10 cm. Daca ingropi din toaman e recomandat ca peste capatul iesit afara sa ingropi cu pamant adica sa faci un musuroi pentru a evita inghetarea.La primavara vei observa ca din acel musuroi ies mugurasi.Numai in cazul in care tulpina nu e ofilita iar trandafirul nu e „exotic„ adica sa fie trandafiri care rodesc in pamantul nostru.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU, nu este adevarat! big grin

| Mihaela1964 a răspuns:

E adevarat; taie florea trandafirului si coada care a stat in apa; pune-i in gradina, acopera-i cu un bidon de 2 l taiat in partea de jos; nu umbla la el pana la primavara, cand poti descoperii capacul sticlei, mai intai, apoi cand vezi ca apar frunze noi si e cald afara poti scoate bidonul. Nu se prind chiar toti trandafirii pusi, dar cred ca in proportie de 50% ai sanse de reusita.

| MidnightMemoriesMM a răspuns:

Nu.Nu au cum sa creasca. La trandafiri se pun in pamant lastarii. Mama are o gradina plina cu trandafiri si stiu ca asa face. Are in jur de 80 si ceva.