| anonim_4396 a întrebat:

Hei. La mine in camera este un parchet de culoare foarte deschisa, un crem deschis si peretii sunt portocaliu-deschis. Nu imi place cum se vede, parchetul nu iese deloc in evidenta. Cu ce culoare credeti ca ar trebui sa vopsesc peretii pentru un contrast mai placut intre ei si parchet...eu as spune ceva inchis, gen albastru inchis...Voi?

2 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Ai nevoie de un contrast mai puternic, sa zicem crem parchetul- violet, sau alte nuanțe de mov pereții.
Uite aici ai o chestie care te-ar putea ajuta sa te orientezi. Cauta nuanță de crem, iar in partea opusa vei gasi culoarea complementara ce ofera contrastul.
https://restauraremobila.files.wordpress.com/2013/12/roataculori.jpg

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca dai peretii cu albastru inchis, vei intuneca incaperea. Nu e bine.