| CariFrist a întrebat:

Hei TPU, vreau si eu exemple de flori ale caror nu incepe cu "m" FUNDA

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Margareta, Micsandra, Magnolie.

| CariFrist explică (pentru dannyel86):

Mersi!

| dannyel86 a răspuns (pentru CariFrist):

Cu placere! Cred ca mai sunt si alte nume cu "m", dar nu le tin minte. Oricum, de "micsandra" n-am sa uit toata viata. laughing S-a dat la un test grila pentru clasele primare si a pus mari probleme juniorilor.winking

| CariFrist explică (pentru dannyel86):

Eu am avut-o in clasa 1, si doamna nu ne zise-se de ea, si am avut-o la un concurs, asa ca tot am zis "mixandra" si n-a trecut nici unul de la noi happy happy.

| alexa10ale a răspuns (pentru dannyel86):

Stiu eu am fot la cel concurs si se pare ca micsandra se scrie si cu,, x'' si cu,, cs''

| dannyel86 a răspuns (pentru alexa10ale):

Nu are cum sa fie si cu "x" si cu "cs", pentru simplul motiv ca s-a dat la un test grila care avea o singura varianta de raspuns.
La a) era "micsandra", iar la b) "mixandra". Fiind acceptat doar un singur raspuns corect, nu se puteau alege si a) si b) ca variante corecte. Cred, totusi, ca "micsandra" e varianta buna.

| alexa10ale a răspuns (pentru dannyel86):

Stiu asta am fost si eu la acel concurs dar am facut cautari amanuntite impreuna cu doamna si se scrie si si dar concursul se numea comper si cei de acolo au spus ca se scrie cu cs si cu x dar propozitia corecta era de fapt alta deci faza cu micsandra nu prea conta

8 răspunsuri:
| Vlach a răspuns:

Muscata,margareta

| alexa10ale a răspuns:

Margaritar, numele meu vine de la aceasta floare si numele este Margarit