| CrinaDbr a întrebat:

Hello, ma poate ajuta cineva care se pricepe in domeniu, va rog. Pt a darama un gard de lemn si a construi altul din beton /fier etc, este nevoie de vreun act? Am inteles ca este nevoie de autorizatie sau ceva de genul. Este vorba despre o casa batraneasca, a fost a bunicilor care nu mai sunt iar eu nu am nici un act de la ea. Este nevoie de acte pentru a restaura toata casa +curtea? Pot face ceva fara acte? Daca nu, unde pot sa merg sa intreb si sa rezolv problema cu actele? Se poate face ceva, sa primesc ceva la mana de la primarie sa ma pot apuca de ea sau nu este nevoie de vreun act?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic pentru gard ai nevoie de autorizatie de demolare si autorizatie de construire. Practic, mai ales daca e la țară, nu prea isi face lumea. Acuma depinde cat esti tu de curajos, eu unul nu mi-as face probleme, mai ales nefiind proprietar. As vrea sa vad si eu cum demonstrează primaria ca tu ai construit noul gard.
Strict pentru a renova casa, in principiu nu este nevoie de proiecte si autorizatii, cat timp nu te apuci de modificari structurale. In lege sunt enumerate expres situatiile pentru care nu ai nevoie de autorizare, printre care refacerea acoperisului fara a schimba forma si tipul materialelor, termoizolarea, inlocuirea tamplariei, instalatiile electrice, sanitare si de incalzire samd. In mare, la exterior sa nu te apuci de spart pereti. La interior din nou depinde de curajul tau, in principiu nu poate intra nimeni peste tine in casa sa te verifice.
In privinta actelor de proprietate, primul pas este sa scoti un extras CF de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara, iar apoi cel mai simplu ar fi sa te prezinți cu acesta la un notar, care in functie de situatie iti poate indica cea mai usoara varianta de a ajunge in posesie, pentru ca sunt mai multe variante: succesiune, proces civil, uzucapiune samd.

| CrinaDbr explică (pentru regis):

Multumesc mult! Eu am curaj, nu de asta ar fi problema, idee e ca daca apelez la o firma de constructii, ca vreau sa fac calumea daca tot ma apuc, acestia imi vor cere actele dar cred ca pot gasi meseriasi care nu cer acte si care sa se priceapa chiar daca nu fac ei parte dintr -o firma

| regis a răspuns (pentru CrinaDbr):

Greu vei gasi o firma care sa refuze o lucrare pentru ca nu ai actele in regula. Nu iti imagina ca orice firma de constructii inseamna un inginer cu planșa in mână, un diriginte de santier, un sef de lucrare si echipe specializate de fierari betonisti, zidari, instalatori, electricieni, zugravi, toti frumos imbracati in salopete, cu casti si bocanci de protecție... Astfel de firme sunt extrem de rare si sigur nu renoveaza case.
Firma de constructii va "trimite" un meserias si cel mult doi salahori. Meseriasul este adesea si patronul firmei, a invatat din mers ceva meserie si desi nu prea stie sa citească, se pricepe si la carat roaba si la calculat necesarul termic, fiind întotdeauna elmult mai priceput decat dorelul care a lucrat inainte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este necesar sa depui o cerere pentru emiterea autorizatiei de constructie a gardului. Trebuie sa pregatesti un dosar care sa cuprinda:
-certificatul de urbanism;
-titlul asupra terenului si constructiilor, toate actele doveditoare necesare;
-avizele care reies din certificatul de urbanism, toate la zi;
-proiectul de gard pentru executarea acelor lucrari care implica o constructie (turnat beton);
-documentele care arata faptul ca au fost achitate toate taxele legale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de administratia locala. In general nu iti pune nimeni piedici. Eu am schimbat gardul linistit la inceputul anului, fara nici un act, tot asa, la o casa batraneasca. Am renovat si constructiile deja existente. M-a "prins" un recensamant de la primarie in fapt, m-a intrebat ce lucrari fac, le-am povestit si totul a fost ok.
Dar daca stai de ex in centrul unui municipiu, pentru a face un gard de beton pe limita proprietatii, ai nevoie de autorizatie de constructie, cel putin teoretic.

| relian a răspuns:

Legal vorbind pentru fiecare chestie ce faci nou la casa, in curtea ta, ori refaci ar trebui o autorizatie de la primarie.
Dar stii cum este, nu sta omu sa mearga pentru orice fleac la primarie.Acum daca este vorba de un gard,ai putea sa faci si fara,dar daca cineva de la primarie sa zic te vede si ar vrea,te poate chema sa dai explicatii.

De regula in RO nu se ia nimeni de tine,oamenii is amarati,statu nu-i ajuta,deci daca nu te ajuta nici nu iti mai cere s a respecti legea laughing
Unia fac si casa fara autorizatie,ori se duc fac o cerere,aia zic dai bataie,suna cad esti gata,vin aia semneaza si pleaca laughing

Referitor ca nu ai acte, atunci fa acte, cineva trebuie sa mosteneasca acea casa, copii bunicii tale, trebuie sa mearga sa dezbata mostenirea si acolo cum se impaca, cum se inteleg da casa poate unuia din ei.
Deci mergi la avocat pentru acte de mostenire.Gard poti sa faci si fara acte, e fix problema ta daca o sa pierzi bani pe gard, asta in cazul in care o sa ia casa altcineva laughing
Baga si fa-ti gard, de vine careva de la primarie s-a te intrebe spui ca o sa mergi si faci cerere, spui ca esti amarat si sa te lase in pace laughing ca daca insista poate il iei si la alergat laughing

| CrinaDbr explică (pentru relian):

Multumesc mult! Cei care se vor ocupa de gard nu cer nimic la mana? Cum garantez eu ca o sa i platesc iar ei cum imi garanteaza mie ca o sa termine lucrarea si nu fug cu banii?

| cristi202 a răspuns (pentru CrinaDbr):

Poti sa le dai o suma de bani inainte. 25-30%. Asa, si ei sunt sigur ca nu lucra degeaba, si tu esti sigura ca iti termina lucrarea. Eu asa fac la orice lucrare care face mai mult de 500 de lei

| CrinaDbr explică (pentru cristi202):

Pai si daca vor lua banii si apoi nu mai vin sa termine? Cunosc persoane care au platit meseriasii si apoi i-au tot amanat si au ramas cu lucrari neterminate, de asta voiam o firma serioasa

| relian a răspuns (pentru CrinaDbr):

Da tu le dai banii inainte sau cum? Le dai banii dupa ce iti fac gardu.Banui ca esti om serios si le dai banii.Pana la urma nu e doara unu singur is mai multi,deci este cuvantu lor impotriva cuvantului tau,te da in gat la politie,ori te pot da in judecata.

Dar cand faci ceva si pornersti cu gandu asta sa le tragi tapa,ori sa nu-ti traga aia tie tapa,deja arata ca nu esti om serios.

Unia ce lucreaza si fac ceva,daca is seriosi,atunci o sa le dai bani dupa, sa vezi si ce lucrare iti face nu? Asa tu oricum o sa cumperi materialele, sigur aia or sa zica ca nu le cumpara ei.

Nu dai banii niciodata inainte, indiferent ce lucrare este, dai banii dupa ce termina de facut ce te intelegi cu un meserias.

| cristi202 a răspuns (pentru CrinaDbr):

Pai le dai banii in ziua in care incep lucrarea. Sa fii atenta sa isi fii adus sculele necesare, si cand pleaca, sa le lase acolo. Astfel ai o oarecare garantie ca se vor intoarce.
La firma, pentru ca e mai scump, dai poate in plus acontul care il dai meseriasilor. Dar, e adevarat, ai siguranta terminarii lucrarii. Nu si a calitatii ei. Am vazut lucrari de firma facute in graba si date peste cap, caci in domeniu e mult de lucru, si la o firma profitul e pe prim-plan, si atunci se prefera banul inaintea calitatii. Si tot la meseriasi s-a ajuns sa se repare ce a fost facut prost. Asa ca riscuri ai oriunde.

| Ionut003 a răspuns:

Trebuie autorizație de la primărie. Și în curte poți face ce vrei.