| anonim_4396 a întrebat:

Merge sa tragi racord de apa la o camera de cămin pentru a face o baie (wc și dus)? Am intr-un colt la întrare o chiuveta de bucătărie dar vreau și o baie. Pe internet am mai văzut astfel de camere tot cu 12m² și au o baie mica în colt tot lângă ușa... Întrebarea mea este dacă merge sa faci. Sau este STAS cum se zice din construcția camerelor de cămin cu băi deja construite? Și cam cât ar costa o astfel de baie? Asta în caz ca știe cineva, a auzit sau chiar a făcut o astfel de schimbare. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a monta un wc ai nevoie de canalizare, adica sa spargi podeaua si sa ingropi o teava de 100mm diametru, pana la canalizarea generala.
O asemenea spargere este compicata, poate afecta rezistenta cladirii si - ca urmare - necesita autorizatie de constructie!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti s-a mai raspuns la aceasta intrebare. Nu e casa ta si nu poti face ce vrei tu la camin.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva este total interzis pentru tine!
Caminul nu este casa sau propietatea ta, deci nu poti face modificari la structura cladirii, sau sa bagi tevi de apa si canalizare.
Tu azi doar un chirias in acel camin, care azi esti dar maine poti fi dat afara si nu ai voie sa faci gauri in pereti sau podea si nici sa instalezi ce vrei tu in acea camera.
Asa ceva nu este posibil sa faci in propietatea statului, sau privata, depinde cine este propietarul caminului.