| Rosalie_9892 a întrebat:

Orhideea tb tinuta la intuneric dau la lumina? tb s-o scot din ghiveci?

Răspuns Câştigător
| Miruna1279 a răspuns:

Buna!

Orhideea trebuie sa aiba f. multa lumina. Eu nu am scos-o din ghiveci pentru ca se va ofili asa mi s-a intamplat odata cu o orhidee mirifica.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

Pa-pa.

4 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Trebuie tinuta la lumina, insa fara soare direct. Nu trebuie sa o schimbi din ghiveci neaparat. Eu am o orhidee de 3 ani si nu am schimbat-o. In fiecare an in luna decembrie isi deschide prima floare iar ultima data florile mi-au tinut 9 luni. Se uda cu apa de ploaie. Cred ca si apa plata e buna.

| luiza a răspuns:

Tine-o la lumina si daca vrei sa-i schimbi vasul ai grija ca nu trebuie pusa decat in pamant special-un fel de scoarta de copac si in vase transparente!

| june_9596 a răspuns:

Buna,

Sunt mii de specii de orhidee. In primul rand ar trebui sa identifici soiul orhideei tale.
Iata aici o lista cu cele mai intalnite orhidee. Sunt sigura ca o vei gasi si pe a ta.

http://www.infogradina.ro/......rhidee/70/

| ADA_4337 a răspuns:

Inainte de sarbatori am primit de la bunica o orhidee. Persoana care vindea flori a sfatuit-o sa o tinem in ghiveci pana nu va mai avea flori(am inteles ca sase luni), si mai apoi sa o mutam intr-un ghiveci mai mare.Eu o tin pe masa din living, nu are lumina foarte multa, dar se simte bine.