Întrebare recomandată | Sira_Staicu_1968 a întrebat:

Cum se ingrijeste orhideea din ghiveci? am una si nu prea ii merge bine? cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Este o floare deosebita si necesita o ingrijire adecvata :are nevoie de o temperatura situata intre 10 - 23 grade, prefera sa fie udata in tavita asa isi va lua cata apa are nevoie, ii place lumina puternica de regula sta in fereastra, are nevoie de un pamant special pentru ea il poti gasi la orice florarie, prefera ghivecele transparente sau un cosulet special.
Si daca te ajuta link-ul acesta:
http://www.incasa.ro/Ingrijirea_orhideelor_4528_815_1.html
Succes sa te bucuri cat mai mult de floarea ta.

9 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca nu ai posibilitatea sa o uzi regulat,pune ghiveciul in alt vas,mai larg, in care sa pui apa, iar ea se v-a,, servi,, cu cat are nevoie.Ghiveciul trebuie sa aiba gauri la fund, iar ca sa nu stea lipit de vas, pentru a lasa spatiu prin care sa traga apa, pune sub ghiveci cateva scobitori.Trebuie ferita si de oscilatiile bruste de temperatura, sa nu fie pusa intr-un loc unde se creeaza curent.Nu-i place nici fumul de tigara sau aburul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite un articol folositor,
http://www.incasa.ro/arhiva/ingrijire+orhidee+ghiveci
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma pricep la orhidei da uite ceva ce sper sa te ajute: http://www.incasa.ro/arhiva/ingrijire+orhidee+ghiveci

| Yasmin875 a răspuns:

Si eu am orhidee.Eu o tin pe terasa si o ud o data pe zi.

| xDr0gs a răspuns:

Eu am 2 orhideei.Le-am pus in geam chiar de unde bate soarele si le ud o data pe zi.

| adishorMS a răspuns:

Avem o orhidee care infloreste a n-a oara, am primit-o in septembrie 2011 si a avut flori tot timpul
sta in fereastra deasupra caloriferului, iarna termostatul in camera cand am fost plecat a fost la 15 grade celsius, am udat-o 1 data pe saptamana in vana sub jet de apa cu dusul in rest nu ia-m pus nimic in sol, dupa ultima iarna cred ca trebuie sa-i schimb solul ca au ramas 2 frunze din 5

| SkaterGirl112 a răspuns:

1.Trebuie udata zilnic
2.Trebuie sa aiba conditii favorabile : caldura, lumina, apa, pamant fertil.

| ann19 a răspuns:

Am si eu in camera, ieri mi-a inflorit big grin e superba.Poi nu ai ce sa-i faci, adica nu poti decat sa o uzi.

| sinni a răspuns:

Si eu am 22 de orhidee.Toata lumea mi le admira. Le tin la lumina f mare, dar nu direct in soare.Le ud o data pe saptamana in vas, si o data la 2 sapt le scufund cu tot vasul in apa putin calduta nu chiar rece.Nu le place caldura mare de la calorifer.(adishorMS are dreptate) Si cam o data la o luna le sterg frunzele cu bere. Orhideele sunt frumoase.Iti doresc la cat mai multewinking