Întrebare recomandată | Sabina14 a întrebat:

Pot baga in cuptorul electric o oala cu inductie?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde cât de mare e cuptorul.

| darrio2007 a răspuns:

Nu exista oala cu inductie. Poate oala care se poate folosi pe plita cu inductie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ca-ti va induce foamea... laughing

| relian a răspuns:

Oala cu indictie cei aia? La cuptorul electric bagi orice oala metalica, cai inox, cai otel cai inox sau ceramica, nu se intampla nimic.

Daca ai avea aragaz si este cu inductie, deci aragazul e cu indictie nu oala, oala trebuie sa poata fi folosita pe un ragaz cu inductie, mai exact sa fie din otel, sa aiba fier in ea, pentru ca daca nu are atunci stai si te uiti la oala, nu se va intampla nimic.

La cumpotorul electric de asemenea bagi oale care merg acolo, desi mai toate merg, am vazut ca pe unbele spun ca merg bagate la cuptor pana la nu stiu ce temperatura, acum daca or fi si tigai care nu se pot baga, tot ce se poate, aluminiu din ala f subtire, ala banui ca nu-i recomandat la cuptor.

Inductie se numeste modul prin care un aragaz care foloseste curentul electric transmite energie acelei oale, tigai puse pe el.

Deci energia la acel aragaz este transmisa magnetic sau electromagnetic, acea energie trece prin sticla aia de deasupra aragazului, nu-i face absolut nimic, apoi atinge tigaia, sau oala ta pusa acolo.

Daca tigaia, oala ce ai are in materialul din care este facuta fier, atunci acea energie este transferata acelei oale.

Daca pui op tigaie de aluminiu, aia nu va prelua absolut nimic din energia trimisa de aragazu cu inductie.

Deci oala care merge cu aragazu pe inductie, sa zic simplu de tot, trebuie sa se prinda magnetu de fundul ei.

Deci daca ai un magnet si pui pe fundu oalei sau tigaii si se prinde, atunci oala respctiva va merge cu acel aragaz pe inductie.

Ca idee toate cratitele din inox, sau aproape toate merg la inductie, absolut orice cratita din otel, cai emailat ca nu-i merge brici.

Deci nu-s bune la aragaziu cu inductie cratite de aluminiu sau cupru, ori inox nemagnetic.

Poti sa folosesti si cratite de aluminiu chiar la aragazele cu inductie, doar ca trebuie sa pui o tabla pe aragaz, apoi pe tabla pui cratita si vei avea in felul asta un aragaz clasic laughing adica nu mai lucra prin inductie daca procedezi in felul asta.

Sau daca ai tava de ceramica, portelan, la fel, bagi o tabala sub si iti faci treaba, mai greoi comparativ ca la cele de otel dar nu mori de foame cu carnea linga tine laughing

Acu retii ce doresti din ce am scris pe aici, daca iti foloseste sau nu, macar ai idee pe viitor.

| blackann a răspuns:

Nu.

| Scorillo a răspuns:

DA poti daca intra - dupa aia poti baga si o cratita cu inductie dar trebuie mai intai sa scoti oala. Toate astea cu cuptorul scos din priza. Daca e bagat in priza si mai e si pornit e cam nasol.

| mateiborsa123 a răspuns:

Boambă

| ElvisVasile a răspuns:

Da da ai grija sa nu bubuie

| quizOesteGAYYY a răspuns:

Daca vrei sa nu mai ai casa. Desigur!