| Xander112 a întrebat:

Salut!
A venit momentul sa trag țeava principala de canalizare și aș avea nevoie de puțin ajutor.
Din baie până la ieșirea din casa pot merge cum trebuie cu 1 cm înclinație, dar o data ce ies din casă, ar trebui sa cobor cam 110 cm in jos pentru a continua drumul pe sub pământ până la canalizare
Casa este cam cu 30 cm deasupra nivelului pământului.
Întrebare este: pot face acest lucru?
Ar mai fi și alta variantă?
Nu pot face in casa înclinația așa de mare pentru a ajunge la adâncimea de 90 cm sub nivelul pământului.
Nu lucrez in acest domeniu, dar din anumite cauze trebuie eu sa pun țeava principala. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Din casa cobori cit este nevoie drept, nu-i problema.Dar de unde cobori pana la strada, banui ca ai ceva distanta.
Gindeste, aia la bloc cum coboara? Vertical normal, la fel cobori si tu, odata ce in casa ai panta sa ajunga acolo, de acolo in jos merge ca vintu laughing
Apoi de unde cobori, continui cu panta pana la strada.Ce este importanta si romanii nu prea fac, cel putin eu nu am vazut, nu fac aerisiri, alea ce merg pe acoperis sau sus oricum.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a nu avea probleme de astupare-refulare, iti recomand sa montezi intreaga retea de canalizare la o inclinatie de minim 3-5cm/m, cu teava de 100-110mm!
Sa nu folosesti coturi de 90 grade, mai ales in pozitie orizontala!
(foloseste cate 2 profile de 120 grade)

| Xander112 explică:

De ce vrei sa stii motivele? vreau sa fac cu mana mea deoarece in Suceava nu sunt firme normale la cap (nu avem nicio Apa Nova aici). In trecut am platit bani seriosi pentru prima canalizare si doar probleme am avut. Acasa la parintii mei am facut eu totul si nu au probleme nici in ziua de azi.
Acum cer ajutorul deoarece spre deosebire de casa parintilor mei, aici terentul e putin diferit.
De unde stii ca nu va iesi? Tot ce am facut eu cu mana mea, a iesit perfect. Doar de informatii am nevoie. Nu trebuie sa ai scoala sa tragi o teava de canalizare, imi e de ajuns doar sa-mi dea cineva un sfat si in rest sa ma informez eu (doar ca na, e mai usor sa dai bani decat sa faci research si sa gandesti tu singur).