| mixaellah a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, cu ce se curata bine mucegaiul?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi! uite ce am gasit despre intrebarea ta, poate iti e de folos, mai ales ca nu ai specificat unde ai mucegai.

Curatirea petelor mici de mucegai (sub 1 metru patrat)
Suprafele care se preteaza la spalare, precum gresie si faianta le curatati cu un detergent normal, apoi indepartati detergentul cu o carpa umeda si uscati rapid suprafata curatata astfel.
Suprafetele varuite sau ghips cartonul curatati-le cu o carpa uscata inmuiata in putin bicarbonat sau detergent. Evitati sa udati suprafata prea tare. Daca dupa acest tip de curatare mucegaiul revine, inseamna ca problema este mult mai profunda si sursa umezelii nu a fost indepartata.

Curatirea petelor medii de mucegai (intre 1 si 3 metri patrati) – se face la fel ca cea a suprafetelor mici, dar apelati la un profesionsit daca mucegaiul a atacat materialul de suport in profunzime sau revine dupa curatire.

Daca mucegaiul este foarte extins (mai mult de 3 mp) sau este foarte persistent si a atacat si straturile profunde ale peretilor/tamplariei, este nevoie de interventia inclusiv a unor profesionisti in constructii/amenajari, pentru ca s-ar putea sa fie necesar sa decopertati tot peretele si chiar sa schimbati elemente afectate de umezeala din structura acestuia.

La curatarea peretilor inalbitorul de rufe nu este recomandat! Prezenta materiei organice, pH-ul apei si materialul pe care se afla mucegaiul afecteaza serios capacitatea inalbitorului de a dezinfecat corect. Alte motive serioase pentru a nu apela al inalbitorul de rufe sunt vaporii eliminati in timpul folosirii, care irita caile respiratorii.

Curatarea de mucegai a suprafetelor de lemn
Aspirati suprafetele de lemn si apoi curatati cu solutie de detergent si apa. Stergeti cu carpa uscata. Daca mucegaiul nu dispare prin spalare, incercati sa-l indepartati cu smirghelul sau cu masina de slefuit cu banda continua. Daca procedand astfel constatati ca revine in timp si s-a infiltrat adanc in lemn, luati in considerare inlocuirea piesei de lemn afectate.

Curatarea de mucegai a suprafetelor de ciment
Aspirati suprafata si curatati-o apoi cu detergent si apa. Daca problema persista repetati curatarea, dar de aceasta data cu fosfat trisodic. Cand il utilizati aveti grija sa va protejati pielea si ochii, pentru ca este coroziv. Pentru ca sa fie eficienta solutia trebuie sa fie facuta astfel: o cana de fosfat trisodic la 8 litri de apa calda, amestecate bine. Imprastiati solutia obtionuta peste toata suprafata de ciment si lasati-o sa actioneze cam 15 minute, dupa care clatiti cu apa si lasati sa se usuce.

Curatarea de mucegai a suprafetelor de ghips-carton
Pe suprafetele de ghips carton apare mucegaiul atinci cand sunt udate in mod repetat sau cand nu se usuca suficient de repede. Nu este recomandat sa curatati aceste suprafete cu apa cu detergent, pentru ca aceasta procedura adauga umezeala zonei si provoaca mai mult rau. Daca mucegaiul este localizat doar la suprafata foii de ghips carton, se indeparteaza usor cu ajutorul aspiratorului si al carpei umede/uscate inmuiate in bicarbonat de sodiu.
Daca mucegaiul a patruns mai adanc in placa de ghips carton, va trebui sa inlocuiti bucata de placa afectata. Taiati ghips cartonul cu un cutter astfel incat suprafata indepartata sa cuprinda toata pata de mucegai si sa ajungeti pana unde dati de structura metalica de care este prins ghips-cartonul. Bucata noua de ghips-carton se va prinde astfel de structura metalica descoperita. Verificati si dedesubtul placii, pentru a determica sursa de umezeala si a o repara.

Curatarea mucegaiului care provine din afara locuintei
Daca umezeala patrude in apartament prin pereti/tavan/podea insuficient hidroizolati, rezolvati mai intai problema din afara locuintei pentru a putea scapa eficient de mucegaiul din interior.

6 răspunsuri:
| iEmonel a răspuns:

Cu clor.

| comansorin a răspuns:

Cu solutii de curatat mucegaiul scuze pentru ce o sa zic dar ce intrebare stupida! Te duci in supermarket si gasesti acolo biliarde de produse de curatat mucegaiul sunt toate identice doar ca difera la ambalaj culoare si miros in rest sunt identice toate!

| janynefeaver a răspuns:

Eu am folosit apa cu clor si a mers. Dar trebuie sa aerisesti camera f bine pe fiecare zi, indiferent de temperatura de afara. Bye

| Senorita2000 a răspuns:

Cu o solutie pentru mucegai>

| ynculpatu a răspuns:

Clor

| Elee a răspuns:

Pai depinde... cu Cif Ultra White si alte produse de curatat recomandate la reclamewinking FUNDA?
:*