| FT a întrebat:

Am si eu un frigider Arctic/Fram(nu stiu exact) mai vechi si de cateva zile imi face probleme! Il bag in priza, merge daca a fost lasa ceva vreme apoi se opreste si nu mai porneste. Se aude tacaitu ala de la releul termic dar nu reuseste sa porneasca.
Am inlocuit releu crezand ca el e de vina(nu sunt sigur ca e pus bine ca e putin diferit) si la fel prima data merge pana se opreste prima data.
Aveti vreo idee? Ms

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

S-ar putea sa nu mai aiba freon in instalatie.cel mai indicat este sa chemi un depanator.nu costa mult umplerea cu freon.

| D3vilAngel a răspuns:

Nu este stricat el daca e vechi. orce lucru se uzeaza
Funda plz?

| Curiosity a răspuns:

Intra in protectie de functionare din cauza releului termic al compresorului.
Daca nu sunt indeplinite conditiile de functionare corecta (cantitate refrigerant/condensator aerisit/etc.) frigiderul va intra in avarie!
Consulta un tehnician frigotehnist!

| FT explică:

Am adus un tip care s-a uitat la el si a inlocuit bobina, releu si inca vreo cateva piese si a zis ca e ceva din interiorul motorului sau pe vreuna din tevi. posibil ceva ce blocheaza cand se incalzeste pentru ca e "ciudat ca functioneaza pana se incalzeste prima data"