| anonim_4396 a întrebat:

Am o combina frigorifica Arctic K346B+ si am inlocuit termostatul cu altul ca se stricase...dar cu termostatul cel nou ingheata prea tare frigiderul. stie cineva ce termostat mi-ar trebui exact pentru modelul asta de frigider? termostatul vechi l-am aruncat crezand ca nu o sa am probleme cu asta nou sad

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dal jos si pune exact termostatul care este facut, setat pentru frigiderul tau. termostatele nu gata merg pe orice aparat de racire.Ele sint fabricate, calibrate pentru aparatul respectiv.Suna la compania sau cauta pe net la compania producatoare si vezi trebuie sa aiba piese de schimb.Sau cauta pe Ebay.Tu daca ai termostatul original vezi ca scrie pe el ceva numere, part number model bla bla. Daca nu treci doar modelul si dai cautare si sigur vei gasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regelaza-l la alta treapta mai mica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, nu se poate regla? L-ai dat pe maxim? Pune-l pe 1 sau 1, 5 si va fi bine.

| Iulian1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am 1 sau 1, 5 ...am schimbat termostatul ...si ala are indicele de 30/20/10 grade, 0 grade si -10 -20 -30..si daca il pun pe 0 sau pe temperatura cu + nu mai merge ..merge numai pe - (minus). tu ai arctic k346b+?

| anonim_4396 explică (pentru Iulian1992):

Am un Arctic, dar nu mai stiu ce model. E pe trepte de racire nu cu temperaturi. Normal, ar trebui sa-ti mearga. L-ai montat singur sau a fost un specialist? Sa-l revada specialistul, poate nu a facut niste legaturi la montare.

| Iulian1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://s1.emagst.ro/products/390/389787/images/img145228_14022011135608.jpg e ca asta? pai si eu la termostatul vechi aveam cu trepte de racire...era butonul albastru de la 0 pana la 5.

| anonim_4396 explică (pentru Iulian1992):

Da, asa arata.

| Iulian1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai putea desface termostatul sa vezi ce cod are pe el ...sa cumpar unul ca originalul? te rog mult de tot

| anonim_4396 explică (pentru Iulian1992):

Nuuu, nici nu stiu si nici nu vreau sa fac vreo prostie. Cauta mai bine pe net, nu te supara.