| Carlcox885 a întrebat:

Salut.

Centrala termica consuma gaz in mod pasiv?

Adica, am inchis toate caloroferele si am deschis termostatu si consuma undeva la 0.2 mc/h. Pe ce? Centrala fereasy f24.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai deschis termostatul si ai inchis toate caloriferele, centrala nu e nici pe departe in mod pasiv. Ea va merge fortat incalzind apa si circuland-o in curcuitul dd bypass, pana cand in camera in care ai pus termostatul se va atinge temperatura setata. Tinand cont ca acel calorifer este inchis, temperatura setata va fi atinsa atunci cand o alta sursa de caldura va duce la asta, adica la vara. Mai exact, centrala va merge continuu.

| darrio2007 a răspuns:

Nu inchide niciodata caloriferele. Nu consuma gaz daca nu functioneaza.

| mihai69 a răspuns:

Degeaba închizi caloriferele, dacă nu oprești și centrala. Consumă gaz ca să mențină agentul termic la temperatura necesară funcționării normale. Plus pentru apa caldă.

| relian a răspuns:

Ai inchis caloriferele sa nu mai circule apa prin ele, dar apa circula prin tevile ce aduc si pleaca de la calorifere laughing deci tot circula prin tevi, ca urmare centrala aia baga putin dar tot baga sa incalzeasca apa ce circula prin tevi.
Ggata ai inchis caloriferele, deacu tu credeai ca apa nu mai circula laughing da nu circula apa ce se afla in calorifer, dar aia din tevi tot circula laughing asa ca nu vad ce te mira laughing

Grele mai sunt majoritatea chestiilor pentru romani.Nu se mai gandeste deloc in tara asta oare,ori asa a fost mereu,doara ca nu vendeam noi,nu aveam acces la info asa de mult ca acum.

Acum vedem de fapt cat de destepti,buni si frumosi sunt romanii, ca asa ne laudam mereu, ca suntem cei mai destepti de pe planeta asata laughing
Ei uite ca se pare ca doara pe atunci doara ne laudam, adevarul este asta ce se vede clar de pe Luna chiar. Naspa de tot, dar asta e, macar e bun ca stim cum suntem de fapt.

| Vântulalb a răspuns:

Apa calda nu ai folosit?
In plus, consuma gaz pentru mentinerea temperaturii apei in cazan, indiferent de calorifere.
Daca vrei sa nu ai consum, inchizi centrala. Opresti alimentarea cu gaz.

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Pai la ce sa foloseasca apa calda? Iarna jegul tine de cald. laughing