| Mihai_Lapusca_1989 a întrebat:

Salut mi-am luat un frigider modelul acesta http://www.emag.ro/......ZFBNBBBM/.

Pe o foaie care era lipita pe frigider scria ca el consuma 298 kWh/an, dar eu tind sa cred ca el consuma mai mult.

L-am achizitionat ieri, mi l-au adus la ora 16:00, nu l-am bagat in priza pana la ora 22:00, pe urma l-am bagat in priza dar nu am bagat nici un aliment nimic in el pana azi la 10:00 dimineata. Problema este ca el merge aproape in continuu, de la ora 22:00 pana la ora 3:00 a mers, la 3:00 s-a oprit pana a doua zi dimineata, la ora 10:00 dimineata am bagat 3 borcane si 2 sticle in el si iar a inceput sa mearga ( borcanele si sticlele erau reci din celalat frigider ) este posibil sa fie stricat de merge asa in continuu? Congelatorul este setat pe 6, iar temperatura frigiderului la 2 grade.

Mai are cineva acest model? Sunt asa zgomotoase ele?

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

S-ar putea ca temperatura congelatorului sa fie prea scazuta si fiindca nu are 2 motoare, atunci orice modificare de temperatura in frigider, duce la incarcarea acestuia.Mai studiaza functionarea si daca nu esti multumit de el il poti schimba, preferabil cu 2 motoare!

| relian a răspuns:

Din ce arati aici daca ai pus la 2 grade frigiderul normal ca e prea jos.Treb pus la 3-4 grade. Dupa acest frigider are asa:congelator, frigider si icemaker.Si are doar un singur compresor care trebuie sa lucreze pentru toate, ca urmare asta e.Nu cred ca este stricat.Incearca sa muti termostatu sus, sau misca de el pina cind se opreste compresorul sa nul mai auzi. Daca se inchide atunci termostatul este bun. Daca nu se inchide atunci e ceva problema cu termostatul.Dar nu cred sa fie vreo problema.Tu daca ai 2 joburi ce faci lucrezi o juma de zi? Lucrezi toata ziua.Cam asa si aparatul tau de racire, trebuie sa raceasca la 2 grade jos, sus sa inghete si plus de asta sa faca si gheata sa ai ce bea cu sprit.Vad ca ei zic ca sint silentioase, insa tu spui ca este zgomotos.Este zgomotos in comparatie cu ce sau cu ce alt frigider cu ala vechi al tau? Nu ar trebuie sa fie mai zgomotos decit cel vechi.Si din ce spui a mers doar 5 ore nu incontinuu cum te exprimi.Si el a fost cald pina se raceste prima oara merge mai mult normal.Nu ai spus nici cite trepte are congelatorul doar ai spus l-ai setat la 6, probabil la cea mai joasa temperatura si frigiderul la fel.

| LIN2010 a răspuns:

Consumul acela este pentru conditii ideale de functionare, dar nu difera foarte mult, deoarece are un singur compresor functioneaza mai mult, ajunge undeva catre 350-380 de kwh/an.Mai regleaza putin termostatele la 4 grade pentru frigider si pozitia 3 la congelator.Respecte