| Mihaitza_9967 a întrebat:

Salut TPU,
ce tip de tigla imi puteti recomanda pentru renovarea unui acoperis? structura este usor slabita asa ca vreau o tigla f usoara. Initial am zis sa iau o tigla ceramica, dar apoi mi-am dat seama care are o greutate mult prea mare

6 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Tabla tip tigla ( tigla metalica ) este mai usoara 5 kg/mp.

| simf a răspuns:

Eu as opta pentru Tegola

| DjTactumare a răspuns:

Daca structura este usor slabita nu ai cum sa folosesti tegola, de ce nu schimbi ce este subred,mai intaresti in unele locuri ca poate sa fie ea tigla cit de usoara daca ti-a intrat vintul sub ea aleluia,o vezi la vecinu pe casa si te miri cind a avut ala timp sa-si faca pagoda laughing cea mai buna este renovarea structurii, dai un ban dar stai linistit, cind o bate vintul te ia cu tot cu casa dar acoperisul ramine acoperis domne >:d

| tyty_1709 a răspuns:

Din policarbonat e ff usoara

| popescul a răspuns:

Poti sa folosesti tigla Gerard, e de 7 ori mai usoara decat tigla ceramica. E o tigla premium, dar merita toti banii, in sensul ca ai la ea o garantie f mare si arata f bine. gasesti pe net proiecte cu Gerard, inclusiv proiecte renovate. bafta!

| ionel_4449 a răspuns:

Sunt constructor si am renovat multe acoperisuri.La fata locului am decis impreuna cu proprietarul daca structura trebuie intarita,păstrată asa cum e sau renovată total(în functie de bugetul fiecaruia si de gradul de uzura a lemnului). Poti folosi orice tigla metalica,dar as recomanda o tigla mai scumpa(Lindab, Gerard, ruuky). Pentru mai multe amanunte suna la 0727869807.