| anonim_4396 a întrebat:

Eu stau la bloc, la ultimul etaj, și vă dați seama că pe tot holul cresc plante de toate mărimile, pentru că e mai multă lumină. Eu, bunica și o vecină avem grijă de plante în comun. Și într-o zi am dat de planta asta, fusese plantată de vecina. Erau trei tulpini cu o frunză în vârf, toate crescuseră din același bulb.
Și mă rog, am văzut că cea mai mare tulpină se ofilize deja de tot, era galbenă, așa că am luat ghiveciul și l-am pus la mine pe pervaz, să am grijă de plantă. Începuse și cea de-a doua tulpină să se usuce, nu-mi dădeam seama de ce, o ud câte puțin zilnic, de la frig nu cred că e, că am mai crescut și alte plante și le-a mers bine, plus că asta se ofilise de dinainte să o iau eu...

S-a ofilit și cea de-a doua tulpină de tot. Am văzut că ghiveciul era pus într-o găletușă din plastic, eu mă gândisem până atunci că erau de aceeași mărime, dar azi am dat găletușa la o parte și am văzut că ghiveciul era de fapt mult mai scurt, iar găletușa era umplută aproape jumătate cu apă putrezită, ca să-i zic așa... Și presupun că asta a fost problema. Am dat-o naibii pe vecină cu găletușa ei cu tot, am pus ghiveciul pe o farfurioară.

Mi-a mai rămas doar o tulpină cu frunză, dar am verificat bulbul și a mai încolțit încă una. Chiar nu vreau să se usuce și asta, dar nu știu ce să fac, fiindcă nu am idee cum se numește specia. Bunica mi-a zis că este cală, dar eu nu prea cred...

http://i.imgur.com/RdExwbM.jpg
http://i.imgur.com/35DpOgw.jpg

Am pus aici niște imagini cu ea, speram să vă puteți da seama cum se numește specia, ca să am grijă de ea cum trebuie...

Scuze că m-am lungit atât. Sper să mă puteți ajuta.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://www.google.ro/......ps?/search