| yellowalien a întrebat:

Bună tuturor!
Aş avea o întrebare pentru cei care se pricep la flori de apartament. Am o aloe vera de aproximativ 3 ani şi până acum nu a fost nevoie să-i schimb pământul (l-am mai "împrospătat" din când în când, dar atât). Acum, însă, planta a crescut foarte mult, cât pe ce să se rupă şi mai are şi câţiva puişori. Aş vrea s-o mut într-un ghiveci mai mare şi să las puii în ghiveciul vechi, cel puţin deocamdată. Problema este că nu mă pricep la aşa ceva. Ce reguli ar trebui să am în vedere pentru ca planta să aibă şanse cât mai mari de supravieţuire în urma transferului? Ce tip de pământ să folosesc? Aloea este o plantă sensibilă? Heeelp! Mi-e dragă şi nu aş vrea să rămân fără ea... (menţionez că am primit-o gata plantată şi de aia habar n-am ce trebuie făcut).
Mulţumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stai linistită, nu e asa sensibilă! Si eu am, in urma cu o luna i-am schimbat pamantul. Nu moare! Nu umbli la radacini, nu le tai, sa nu le scurtezi, nimic. Desprinzi pămantul usor din jurul radacinii (poti sa mai lasi pamant la radacina, nu-i musai sa-l iei de tot), o replantezi in alt ghiveci (il pregatesti: jos, la fund:cateva pietricele marunte, mai mici, pentru drenarea apei, vreo cinci degete de pamant (ar veni in jur de 10 cm, torni cu aproximatie, doar nu o sa masori!) asezi planta cu radacina in jos, si torni pamant in jurul ei, până la nivelul dorit (mai lasi 2 cm de ghiveci fara pămant, sa nu dea apa pe afara cand o uzi). APESI BINE DE TOT pământul la radacina, il presezi pur si simplu, ca radacina sa nu ia aer (fiindca moare), o uzi un pic cu apa si gata! Nu-i mare lucru!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Planta nu este atat de sensibila precum iti inchipui --- fara niciun pericol, o poti detasa de "pui" si muta in alt ghiveci cu pamant" la sac"( se gaseste la orice hipermarket).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
La noi in tara, ghivecele cu Aloe se pot scoate afara doar pe perioada verii. In aceasta perioada (iunie – septembrie) se vor face udari moderate, inlaturand de fiecare data surplusul de apa din farfuria ghiveciului. Din fericire, planta rezista fara apa o perioada lunga de timp, insa acest aspect nu trebuie sa se transforme intr-o regula generala.

Plantele se tin in incaperi aerate, ferite de curenti de aer, in spatii luminoase dar nu in plin soare.
In perioada de iarna se vor realiza udari rare, deoarece planta intra intr-o perioada de repaus. Temperaturile sub 10 grade C devin foarte periculoase, deoarece apa nu mai este absorbita de catre planta, iar pamantul umed din ghiveci duce la putrezirea radacinilor.

| ovidiu8msn a răspuns:

Planta se prinde, nu este pretentioasa. Ai doar grija sa nu rupi vreo frunza sau sa o zgarai pentru ca se va infecta. Ea creste in zonele desertice. Cred ca un pamant mai nisipos ar fi ideal. Si eu am una de 40 cm.