| Criswww a întrebat:

Nu am presiune la apa din casa si aceasta nu intra in boilerul electric.Boilerul are o supapa care nu.i permite apei sa intre.Cineva mi-a zis ca ar trebuii sa dau supapa jos si in felul acesta ar intra apa. Nu stiu daca e o idee buna si nici nu ma pricep sa o dau jos.imi este frica sa nu stric ceva. Dar alta solutie nu gasesc momentan. Ce pot face in cazul in care nu am presiune la apa? daca as cumpara un rezervor de acumulare a apei ar fi suficient? sau ar trebuii sa-i pun si hidrofor cu pompa? mentionez ca sunt conectat la retea dar sunt la periferia orasului, unde apa vine mai greu si presiunea este scazuta. La robinet merge apa si intra si in rezervorul wc-ului... Deci sa revenim:1:credeti ca daca dau supapa jos o sa intre apa in boiler iar acesta va functiona? 2:Ce solutii ar trebuii sa gasesc sa aiba apa presiune?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Supapa aia e o supapă unisens, nu opune rezistență INTRĂRII apei în boiler, dar nu permite golirea acestuia, în caz că se oprește apa și tu ai robineți deschiși în casă (rezervorul de la WC de ex.). Și nu vrei să știi cum face un boiler care nu mai are apă destulă în el...
Soluția ta este doar un hidrofor (nu ai nevoie de rezervor suplimentar - al lui e destul).

| madamme a răspuns:

Supapa nu se da jos! Poate exploda.
Problema cu apa o poti rezolva cu un hidrofor