| Horotan_Magdalena-olga_1981 a întrebat:

Am montat un regulator de presiuneD40FS 1/2A cu barometru pe el si problema este ca atunci cand inchid robinetele creste presiunea pe la 4, 4bari iar cand deschid un robinet scade la 1, 2bari. Peincipala problema este ca nu-mi rezista supapa de siguranta de la boilerul de apa care este de 4 bari(deschide). Adica cand sunt robinetele inchise creste presiunea asa cum am zis la 4, 4bari. Am incercat sa reglez de surubul de reglare si la + si la - si tot creste presiunea prea mult atunci cand este inchis robinetul si iar scapa siguranta de la boiler apa. Daca ar fi sa-l reglez sa nu mai scape nu as mai avea presiune la robinet de loc. Mentionez ca l-am montat dupa cum arata sageata de pe el. Nu stiu care este problema.

1 răspuns:
| Zoricutzu a răspuns:

Scimbati supapa de siguranță cu una de mai mult de 4, 5 bari.
Reglajele celei de 4 bari sunt pentru functionarea corectă la presiunea de 4 bari...