| adrianag13 a întrebat:

Se poate congela dovleacul pentru placinta? Tine la congelator sau in momentul cand s-a dezghetat poate fi aruncat la gunoi? Si, exista vreo metoda anume de a-l congela sau, pur si simplu il dau pe razatoare si-l pun in punga, in congelator?

Răspuns Câştigător
| bubu_7778 a răspuns:

Eu stiam ca il poti congela.Se da prin razatoare si se pune in punga de plastic. Din cate stiu eu isi pierde putin din gust; este usor apos dar nu se intampla nimicwinking

4 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Nu se congeleaza se caleste si se pune in borcan se sterizeaza

| felician a răspuns:

Se pot tine si undeva in beci, invelit in paie, dar sa nu fie direct pe jos sau pe raft.
Ii trebuie o acoperire - adica paiele puse intr-o ladita, nu uita sa il acoperi in totalitate.

| devine a răspuns:

eu stiu ca se procedeaza in acelasi fel ca si cu marul pentru placinta de mere: se da pe razatoare, se caleste putin, se raceste si apoi se pune la congelator. cand vrei sa folosesti continutul, scoti, il alsi la dezghetat si gata happy

| lalaghizi a răspuns:

Se poate pastra la congelator dat pe razatoare si cu zahar.La 400g de dovleac ras se pune 2 -3 linguri de zahar se amesteca si se pune in punga de plastic. Poti prepara placinte si rulade dupa ce au fost dezghetate.Tot asa se congeleaza : visine, afine, rubarba, cirese, caise, piersici, prune. Spor la treaba!