| moana a întrebat:

Mozzarella se poate congela?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

nu este recomandat

8 răspunsuri:
| miriam a răspuns:

Da, dar in cazul in care ai congelat-o o vei putea folosi doar la gatit, odata congelata nu se poate manca asa simpla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pastrez mozzarella in congelator si nu vad nici o diferenta la gust.si e la fel de maleabila ca cea proaspata.acum stii cum e:cate bordee atatea obicee. pupici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

desigur si inca foarte bine; trebuie decat sa o imparti in portii pentru o utilizare (evita recongelarea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate congela pentru ca dupa ce o scoti are un gust rau. Branzeturile moi nu se congeleaza in schimb branza tare poate fi pusa foarte bine la gheata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mozzarella contine mula albumina iar albumina isi pierde gustul si calitatile daca o congelezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pui in frigider mozzarela si ingheata pierde mare parte din gust si din consistenta, mai bine las-o asa cum e si bucurate de gustul ei neinghetat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mozzarela, se pastreaza in frigider intr-o caserola cu lapte! daca nu ai destul lapte sa o acoperi, atunci complectezi cu apawinking

| Anca_8759 a răspuns:

Cumpara doar cat ai nevoie. Nu cred ca are rost sa congelezi mozzarella si sigur nu va mai fi la fel de buna ca inainte.