| Rienmedire a întrebat:

Se poate folosi ulei ungere lant si ulei 2 timpi marca RURIS la drujba STIHL? Dau funda!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Citeste Manualul de Utilizare sau intreaba pe site-ul Stihl sau la reprezentanta /service acreditata Stihl.

| mihai69 a răspuns:

Ba bine că nu. Chiar și orice alt ulei pentru motoare în doi timpi luat de la vreo benzinărie.

| relian a răspuns:

Poti folosi orice marca de ulei, asta daca scrie ca este pentru ungere lant la motofierastraie si orice ulei pe care scrie, pentru motoare in 2 timp,pentru amestec.
Normal ca orice firma care vinde un fierastrau,recomanda tot produsele lor,desi ele nu fabrica acele produse,cum sunt aceste uleiuri,nu face stihl uleiuri,le face o fabrica de ulei,pune eticheta lor,mai adauga si ei ceva malai,uite asa fac bani unia,muta ceva de colo colo vinde piese,alea is f scumpe,uneori mai scumpe decat produsu laughing ori la jumate cat costa acel produs pentru care este facuta acea piesa.
Conteaza sa pui ce trebuie,ulei brand si alte povesti or fi,sa nu fiu rau, da uleiurile folosite de STihl is mai de calitate decat cele de la ruris, dar le poti folosi fara problema.

Chestia e daca ai o drujba cum o numesti Stihl si o foloseti mai rar, atunci foloseste ulei de la ei.
Daca folosesti scula zi de zi, deci consumi cantitati mari, atunci ia ceva mai ieftin.