| Laurentziu1234 a întrebat:

Stau într-o garsoniera singur si noaptea tot aud ca vecinul are sonorul tare la TV si nu stiu unde sa bat in țeavă pentru ca nu sunt sigur din ce parte se aude. Ba sus, ba jos, ba la stanga, ba la dreapta. Menționez că pana acum am stat la casă si m-am mutat recent la bloc

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vorbeste cu el si zi-i ca te deranjeaza. Daca nu merge, si daca tv-ul e dat tare incit sa deranjeze, suna la 112. Eu asa am facut in primavara, cand un pustan ce statea deasupra camerei ce o inchiriasem a dat drumul la basii care creau trepidatii ce imi miscau obiectele in camera. A venit urgent politia si l-a calmat de nu a mai fost nevoie de nici o interventie.
Deh, asa patesti cand dai casa pe bloc. Eu nu as fi facut asta niciodata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la administrator si spune i ca unul din vecinii tai dă televizorul la maxim noaptea, poate este un moș surd si nu aude, de aceea tine tv ul cu sunetul la maxim sa audă.

| Cosmin86 a răspuns:

Dar nu e mai simplu sa vorbesti cu el in timpul zilei? Civizlizat... sa-i explici ce te deranjeaza?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îi bați la ușă, in timpul zilei, nu in pereți. Vorbește cu el, frumos, calm, iar dacă îți trântește ușa in nas, ori devine recalcitrant, mai incerci o dată, poate că il prinzi intr-o dispozitie mai bună.;)
Dacă nu intelege, spune-i că poți suna la politie, ca să constate. Oamenii legii își fac datoria, dacă îi chemi, il amendează, dar nu te avânta cu luarea acestei decizii, pe care apoi să o regreți. Depinde și de vârsta omului, dacă e un bătrânel, care are probleme cu auzul, e dureros să fie nevoit să isi plătească și amenda...
Multe lucruri se pot rezolva cu vorba bună. :)

Eu iti dau si legea referitoare la acest lucru:
https://www.politiaromana.ro/......de-liniste

| Wr3nch a răspuns:

Ehe, daca mu poti rabda un televizor, mult noroc cand dai de cei cu bormasina.

| cristimihailov a răspuns:

Bate-i la usa...

| Ineys a răspuns:

Da-l si tu la maxim pana vine unul dintre vecini la tine, apoi il pui pe el sa-l caute si pe celalalt.

| Crackman a răspuns:

Bate in toti peretii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa-i la bloc, te obisnuiesti. Poti incerca dop pentru urechi.
Bine ca nu suntem vecini, ca eu noaptea sunt activ si fac zgomote

Răspuns utilizator avertizat