| alexxa112 a întrebat:

Stau la curte si am un musafir nepoftit care omoara gainile, nu pot pune otrava pentru ca ar mancao pasarile.Musafirul este un dihor care vine de la un vecin sa manancecrying. Dihorul vine la noi de primavara pana toamna(daca ati mai auzit asa ceva) si musca de gat gainile apoi le lasa moarte.Va rog sa ma ajutati, vreau raspunsuri serioase.Mersi.

4 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Incearca sa-l prinzi intr-o capcana mecanica, gasesti in piata mai mult la moldoveni (rusi). Lucreaza cand pui momeala in capcana cu manusi chirurgicale.

| simf a răspuns:

1. securizeaza cotetele gainilor san u paota intra in ele si seara inchide-le. (dihorul nu ataca ziua).
2. du noaptea un caine in curtea pasarilor, de preferinta lasa-l liber.

| xJuliusx a răspuns:

Daca pui otrava dihorul nu o va manca. Capcana da rezultate dar trebuie montata de un cunoscator in domeniu. Dihorii au mirosul foarte dezvoltat si simte mirosul celui ce pune mana pe capcana. Deasemeni capcana trebuie foarte bine camuflata daca este din aceea formata din doua semicercuri cu dinti. Mai sunt capcane tip custi (http://postas.sunphoto.ro/Capcane) dar nu stiu ce randament dau, daca se baga dihorul pe acea portita intr-un spatiu inchis.

| Zoricutzu a răspuns:

Eu n-am reusit sa prin unul decat atunci cand l-am vazut si s-a pitit sub o gluga de coceni si am luat ( ne-am strans cativa ) gluga la intepat cu niste furci, altfel nu stiu.