| Jderitu432 a întrebat:

O lighioana imi devasteaza curtea, va rog ajutor.
De ceva timp am fost devastat de un dihor sau un caine, astazi planuiesc sa iau niste masuri si am nevoie de ajutor.
Lighioana asta mi-a smuls capurile a 5 gaini,doar capurile, la o gaina a lasat capul jos in curte.
Cred ca este un dihor da, este un caine la o vecina care e mare si poate manca gaini, doar ca nu cred ca poate sari vreo 1, 20m de gard, pe de alta parte dihorul se poate urca, dar nu stiu ce sa fac, ajutati-ma!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este dihor. Dihorul omoara asa aiurea. Trebuie o capcana cu sarma.
Ceva de genul: https://bit.ly/3tTv2yD

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pui o capcană cu otravă.

| Allemando a răspuns:

Este dihor mai mult ca sigur. Am avut și eu dar am scăpat, pentru că dihorul, când omoară, omoară tot ce găsește, și după ce termină, nu se mai întoarce în același loc. Toate găinile le-a nenorocit în două săptămâni. Am încercat cu succes alarmă cu ultrasunete și de atunci nu am mai avut probleme.

| Silviullet a răspuns:

Un caine bun isi face treaba. Seara inchide gainile bine.
Si DA, cainele poate sari 1.2m, sau sa se catere cati m vrea el, am patit si eu cu cainele unui vecin care nu sarea, ci se urca pe gard, si tot asa cateva gaini moarte, dar de sperietura, nu mancate.