| SupradozaDeViseXD a întrebat:

Aceasta nu prea este o intrebare, ci o amintire pentru pisicuta mea kitty care a murit( o puteti vedea in poza de la profil). In clasa a sasea bunica mea a fost de acord sa am o pisicuta( eu stau la bloc cu bunicii) asa ca am vorbit cu diriginta mea care avea multi pisoiasi si intr-una din zilele de scoala vine un coleg la mine si imi spune " Adelina diriga ti-a adus pisica". Cand m-am dus la diriga in jurul ei se adunasera o gramada de copii, coridorul era plin...ma strecor printre ei si vad in bratele dirigintei un ghemotoc mic care ne privea pe toti cu o frica imensa. O iau in brate ma invoiesc de la ora si o duc acasa. Dupa ore am avut timp sa ne cunoastem mai bine. Aproape o saptamana a mers prin casa cu frica la fiecare pas, dar eu am fost langa ea si incet incet ne-am imprietenit. Ea devenise un membru al familiei foarte important pentru mine.cand stateam la calculator ea era mereu langa mine. ii placea sa stea pe birou cand eram eu acolo, si seara dormea cu mine in pat. Era visatoare, seara pana ne bagam in pat statea si prive pe geam, mereu ma intrebam la ce se gandeste.
In vacanta din clasa a opta bunicamea nu a renuntat pana nu am dus-o la tara. Eu nu am fost de acord pentru avem 2 caini, amandoi ciobanesc german si omoara tot ce prind si stiu ca nu este al nostru, gainile si pisica noastra de acolo erau singurele vietati( in afara de noi) care miscau in curte. Neavand ce mai zice am cedat cu toate aburelile pe care mi le-a bagat. Totul mergea bine, Kitty incepuse sa iasa si afara isi facuse si gagic. El o astepta la scara de la intrare in casa in fiecare seara si se plimbau( putea sa intre gagicu ei in curte pentru ca, cainii erau in alta curte). Cu vreo 2-3 saptamani inainte sa inceapa scoala am plecat de la tara... Dar tati(parintii mei stau la tara) inca nu o aratase pe Kitty cainilor pentru ca nu statea, decat eu puteam pune mana pe ea. Asa ca saptamana asta cand m-am trezit l-am auzit pe tati cand spunea ca a murit.Caini au prinso si de aici va dati seama ce s-a intamplat.
Ma gandesc ce o fi fost in sufletul ei in momentul ala, cat a suferit in acele minute. Ma simt vinovata ca am permis sa o ramana acolo.
Oare e vina mea? V-am scris voua aceasta povestioara pentru ca nu aveam cui sa spun toate astea. Bunicamea e cam isterica si nu pot sa-i spun nimic, mai am decat o prietena buna care imi este alaturi dar nu pot sa vb prea mult pentru ca as incepe sa plang pe afara si ar fi jenant sa vezi o fata de 14 ani plangand pe strada.

8 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD explică:

Sincera sa fiu ma simt mai bine dupa ce am spus toate astea. Astept parerile voastre care sper sa ma ajute si va rog fara mistouri.

| Siracuzia a răspuns:

Off off off...ce poveste tristasadImi pare tare rau pentru pisicuta ta Kitty si a avut un sfarsit tragic intr-adevar, asa cum sfarsesc multe pisici omorate de caini.Nu stiu ce sa zic,nu trebuie sa te invinovatesti,se vede ca pisica tinea mult la tine si avea incredere in tine, dar se pare ca...off, nu vreau sa te intristez.Insa puteai totusi sa fii mai hotarata si sa nu permiti sa fie dusa la tara.

| DayaneSan a răspuns:

Ade, si eu am o poveste asemanatoare, doar ca cu un catel sad cateodata, cand eliberezi pe cineva trebuie sa te gandesti la ce se poate intampla...eu una cred ca nu e vina ta, mie una mi se pare ciudat sa se duca acolo noaptea (la pisica ma refer)
Eu cred ca in inima ei a fost ceva de genu: "Unde esti? Nu ma auzi? Ajuta-ma! Te iubesc..." cel putin asa imi imaginez, dar eu cred ca te a iubit mult pisicutzaa big grin

| DeeAndrEeA a răspuns:

Nu e deloc vina ta. treci peste happy asa se intampla in viata. inveti din greseli! ia-ti alta pisicuta si nu te mai gandi la kitty.
bafta!

| larry11larry a răspuns:

Nu e deloc vina ta, dar astfel de lucruri se mai intampla, nu te simti vinovata! imi pare sincer rau pentru pisicuta ta:X!

| هوراس a răspuns:

In primul rand nu cred ca ar trebui sa te simti vinovata... in al 2-lea vei trece incetul cu incetul pestea asta. sper ca te-am ajutat :*

| Dragutzza12 a răspuns:

Oh.pisicuta ta a fost minunata! Te rog sa nu plangi, pentru ca nu a fost vina ta! Adica, ce puteai face tu ca ea sa nu fie dusa la tara? Nimic! Priveste partea plina a paharului...acum e intr-o lume mai buna. fara caini! sad Dar uita de pisicuta. doar nu vrei sa-ti faci rau singura!

| pisi2000 a răspuns:

Te inteleg. nu trebuie sa iti faci griji, nu este vina ta.si eu am avut o pisicuta si pana la urma a trebuit sa o duc la tara. si ea a fost mancata de un caine. dupa cateva luni m-am o bisnuit cu ideea. sper sa te fi ajutat