| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva de ce gazonul nu creste uniform? Are zone in care creste frumos, verde inchis si zone in care parca nici nu mai creste si s-a ingalbenit. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pot fi multe motive - posibil ce spune @mg, dar poate fi si de la calitatea solului (eu am de exemplu o portiune unde stratul de pamant este mai subtire, sub fiind nisip, acolo se ingalbeneste foarte repede), pot fi denivelari care fac sa ajunga prea multa sau prea putina apa, poate ai copaci in apropiere care ii "fura hrana" (de obicei nuci) sau chiar anumite specii de flori cu care nu se intelege, poate fi si din cauza felului in care cade umbra in timpul zilei samd.
Ca si remediu pentru ingalbenire, pe zonele respective poti folosi ingrasaminte speciale cu continut ridicat de azot, dar cel mai ieftin si mai simplu este sa imprastii putin azotat de amoniu. Neaparat sa respecti insa dozajul si instructiunile, mai ales in privinta udatului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gazonul nu creste de capul lui, se intretine. Acele zone in care ziceti ca s-a ingalbenit si nu creste, posibil sa fie loc de " wc " pentru unele animale! Pisici, ciine...
Deci daca intretinerea lui s-a facut corespunzator, tuns, tratat, cam acesta ar fi motivul!

| smart01 a răspuns:

Firele de iarba se ingalbenesc de obicei atunci cand nu au sufieciente substante nutritive din sol. Foloseste un ingrasamant de intretinere, pe care il aplici regulat. LandscaperPro sunt ingrasaminte foarte bune pentru gazon: http://www.verdon.ro/......15-kg.html