| XZX213 a întrebat:

Știe cineva ce sunt acele containere de locuit? Adică chiar se poate locui in ele? Si daca da cum poți achiziționa una adică o cumperi si poți sa o pui oriunde, presupun ca ai nevoie de o aprobare ceva. As dori niste informații. Mulțumesc!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt niste containere metalice care pot fi adaptate pentru locuit. SE poate locui foarte bine in ele, cu niste adaptari. O poti pune numai pe pamantul proprietate personala, nu oriunde, ci oriunde detii o bucata de teren. Si desigur vei avea nevoie de autorizatie de constructie

| Ironwin a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ai nevoie de autorizatie de constructie pentru amplasarea containarului, se poate amplasa oriunde cu acordul proprietarului acelui teren.

| Brigaela a răspuns (pentru Ironwin):

Daca vrei sa locuiesti in el ai nevoie sa te conectezi la apa, lumina, canalizare, etc

| Ironwin a răspuns (pentru Brigaela):

Corect, dar toate utilitatile se pot trage pe orice teren, indiferent daca are sau nu constructie pe el. Deci din nou, nu ai nevoie de autorizatie de constructie.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Brigaela):

Servus, Briga. Nu trebuie autorizatie de constructie, cat timp o aseaza direct pe pamant si nu ii face fundatie/placa, sau daca se branseaza la apa/canal/gaz (energia electrica face exceptie).
Stiu asta pentru ca m-am documentat intens (interesat direct) despre legea 50/1991. happy

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Ironwin):

Cu exceptia energiei electrice, pentru restul iti trebuie autorizatie de amplasare. Vezi legea 50/1991.

| Ironwin a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Nu cred ca ai inteles bine datele problemei, este vorba asa : pentru amplasarea containerului (pe teren privat) nu ai nevoie de autorizatie de constructie. Pentru a trage utilitatile deja este alta problema si ai nevoie de mai multe avize si proiecte, dar nici aici nu ai nevoie de autorizatie de constructie.

| Brigaela a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Interesant.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Ironwin):

Corect. M-am grabit si am gresit, cand am zis "autorizatie de amplasare". Daca amplasarea se face direct pe teren, fara fundatie, nu necesita autorizare. Iar utilitatile sunt fiecare cu specificul lor.
Sunt cam obosit, abia astept sa termin tura. happy
Oricum, eu am ales o cale mai faina. Voi achizitiona in primavara o casa pe roti complet echipata (vreo 16.000 euro, second hand) si scap de taxe si impozite pe tema asta. Sursa de apa am, mai ramane de rezolvat fosa eco si bransamentul facut de hotii de la "electrica".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele containere sunt mai mult locuinte sociale oferite de primarie.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Da, se poate locui comod. Autorizatie de amplasare iti trebuie doar daca ii faci fundatie si/sau te bransezi la apa/canal/gaz. Pentru energie electrica nu este nevoie. Citeste legea 50/1991.

| tril a răspuns:

Https://euro-container.ro/

Nu cred ca vrei sa locuiesti in astea, decat daca nu ai nici un ban si nici o alta varianta.