| AlinaTha112 a întrebat:

TPU am o casa la tara, din chilpici, care a fost tencuita cu ciment, fara a avea dedesub rapit (sarma), ideea e ca a crapat si m.am gandit pentru a scapa de crapaturi si totodata pentru a mentine si caldura sa izolez pe interior cu polistiren de interior, m.am informat cu privire la egrasie insa nu vreau sa mai apara crapaturi, credeti ca o sa mai apara?
Rog seriozitate si raspundeti doar daca stiti!

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Si cu ce il prinzi de pamantul ala de pe perete? o sa-ti cada din cauza greutatii adezivului, plasei si polistirenului.pentru ca nu poti prinde in chirpici florile de plastic ce tin polistirenul.

| AlinaTha112 explică:

Exista niste cuie mari si lungi din fier cu niste plastic speciale pentru izolat, si am specificat ca este tencuit si finisat cu ciment incepand de la ostrete, deci adezivul si polistirenul prins in cuie vor veni pe acel ciment. Nu am mai izolat niciodata in interior, in exterior am mai izolat doua camere separate de aceasta.
Deci nu e nici un risc sa cada, vreau sa stiu doar daca o sa crape!