| Hania_Serar_1990 a întrebat:

Treaba e ca am schimbat o usa in bucatarie si o trebuit spart, zidit, tencuit si gletuit ceea ce inseamna ca s-a facut mult praf si mizerie. Pe jos fiind gresie o intrat in crapaturile de la gresie praf si s-o mai trezit si maicamea sa spele pe jos cu apa deci lo intarit oarecum si nu mai iese. Aveti vreo idee despre cum sa scot praful ala? Sau trebuie sa ma puc sa schimb si gresia acuma?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un cutit puternic sau o daltita pentru ce este mare. Pentru cele mai marunte (dupa ce ai luat ce-i mare) se poate cu lama de barbierit. ATENTIE! Lamele (cutit, dalta, etc) se tin aproape paralel cu gesia altfel reusesti sa o zgarai.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Le freci cu otet.

| anad a răspuns:

Umezesti si freci usor cu un burete de sarma cu care cureti vasele de bucatarie.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Foloseste o perie aspra, din aceea care se foloseste la spalatul parchetului.Din plastic.Umezesti intai si freci cu peria, apoi limpezesti bine, stergand cu o carpa moale pe care o storci intr-un vas.