| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU.Am o sora mai mica, are 14 ani (eu -40) si am o problema cu ea, de aceea apelez la ajutorul vostru…
Sa va povestesc ….Azi noapte am dormit pe canapeaua din sufragerie, ca la mine in camera uitasem geamul deschis si era plin de tantari.Si pe la 5-asa a plecat maica-mea la serviciu, iar eu m-am trezit putin, am pornit tv-ul, apoi am adormit din nou…(Eu nu lucrez deoarece mai am inca vreo 2 luni de somaj, apoi inca 6 de ajutor social,deci stau linistit).Si…sa fii dormit asa vreo ora, se cam luminase si de ziua, cand deodata…aud usa de la dormitorul lui sor-mea…
Si hrush-hrush-hrush- papucii ei de casa, pe hol-hrush-hrush-hrush, apoi clanc!-intrerupatorul la baie.Si iar-clanc-pauza 2 secunde-clanc-clanc-pauza-``gura ma`tii!``(resemnat-asa)-clanc-clanc-era becul ars…Si iar - hrush-hrush-hrush si se apropia de sufragerie…Va dati seama ca am inchis ochii si m-am prefacut ca dorm, ca n-aveam nici un chef la ora aia sa schimb becuri.Si intra ea:hush-hush-hush –o aud pe covor-hush-hush-hush, si se opreste langa canapea.Liniste deplina…Eu ochii inchisi,ba chiar incepusem sa sforai incet…Si-o aud cum face:pffff – si iar hush-hush-hush – pleca…Apoi – hrush-hrush-hrush pe hol,dupa aia clonc-capacul la wc si…shuuuuuuuuuuuuuu-facea pipi(imi cer scuze, da` trebuie sa va povestesc tot)…Si apoi – vuuuuuuuuuuuu-apa…Si iar hrush-hrush-hrush-hrush-spre bucatarie…Si incepe acolo – zdrang-bang-bong-zdong-vasele-cauta mancare cred. Apoi zdranggg-farfurie sparta pe gresie, si iar ``tu`ti gura ma`tii`` - resemnat-la fel…Apoi clinc-clinc-linguri, sau ce facea ea pe-acolo, si dupa 2-3 secunde – iar –hrush-hrush-hrush-hrush-spre sufragerie…Inchid iar ochii – hush-hush-hush-pe covor…Si liniste…Apoi – mleof-mleof-mleof - molfaia …Ma uit printre gene si-o vad:se oprise in fata televizorului,in picioare-asa,cu o oala-n brate,si cu o furculita-n mana,si vreau sa va spun, TPU, ca avea ochii inchisi…Deci dormea pe ea, TPU, va jur.Ciufulita toata-n cap,si in pijamalele mele cu dungi, alea pe care mi le luase mama cadou la ziua mea, si pe care eu n-am vrut sa le port, ca erau de-alea de moda veche, cum se purta prin anii `80…
Si molfaia deci-mleof-mleof-mleof-cu gura deschisa,ii vedeam si mancarea-n gura,si se uita la cum se dadeau aia cu schiurile pe trambulina…
Si sa vedeti cum manca – ala comenta acolo - ``urmeaza Yaroslav Milecek din Slovacia,medaliat cu bronz anul trecut…`` -mleof-mleof-mleof – apoi schioru` pleca pe trambulina-mleof-mleof-mleof, si fix in secunda in care iesea de pe ea – liniste-stop molfaitu` - ala iuuuuuuuuuu-zbura--iuuuuuuuuu-ateriza, si pac! – incepea si ea iar - mleof-mleof-mleof – Si din nou - ``il vom vedea imediat pe Yokoshama Hu Dong Hi, din Japonia, vicecampion national``-pornea ala pe trambulina-mleof-mleof-mleof-iesea in zbor –stop mestecatul-iuuuuuuuuuuuuu-in aer-suspans…..pac!- aterizare pe partie si - mleof-mleof-mleof…
Va spun, TPU, era o sincronizare perfecta, la sutime de secunda…
Si tot asa…. Apoi altu - ``Hans Gutenstang, din Germania la numai 19 ani.``…trambulina…. mleof-mleof-si iese ala-n aer –liniste -zbor– uuuuuuuuuuuuu-aterizare – si aluneca ala si cade – mleof-mleof - ``in sfarsitttt!`` - si ia telecomanda si schimba pe desene…
Si nu trec 5 secunde ca imi suna telefonul de pe masuta.O vad ca-l ia,se uita in el - ``Pfff – carabinierii!``,si raspunde:
-da,mami…
-…
-doarme…
-….
-o sa-i zic,numa` sa aiba bani…
-...
-…mananc…
-…
-adica de ce sa-mi dai bumbaceala?
-…
-deci n-am dat cu nici o piatra in nici un caine…
-…
-i-am dat cu picioru` da nu l-am lovit…
-…
-pai daca s-a pisat pe bicicleta mea! Si voi n-aveti alta treaba,cand asteptati autobuzu`,decat sa ma vorbiti pe mine de rau?
-…
-deci o sa-i cer scuze cand o sa-mi spele ea bicicleta…
-…
-bine,vorbim acasa…Auzi? Vezi c-am spart o farfurie…. Poate nu ma certi pentru atata lucru, cand vii…
-….
-nu sunt adormita, am fost neatenta…
-…
-nu-mi trebuie zestre ca nu ma marit…
-…
-infiezi unu` si zici ca ti-e nepot, nu stie nimeni…
-…
-nu mai sunt cu el, i-am dat papucii acu` 2 zile…
-…
-i-am dat rucsacul sa mi-l care si facea figuri ca e greu.Da` voia sa ma tina de mana! Adica sa se dea mare ca are prietena - asta poate, da` ca sa care un rucsac il dor mainile…
-…
-nu ne impacam, ti-o spun sigur!
-…
-n-a fost de 5 ori, a fost de 3. Da` acuma nu ma mai impac…
-…
-nu stiu care brunet?
-…
-ala e din Argentina, da` l-am scos din lista.Ca zicea ca vrea sa se faca preot….
-…
-aveam 13 ani, am crezut ca ma cere in gluma…
-…
-nu ti-am probat-o, am incercat asa sa vad cum imi sta mireasa….
-…
- bine.Te iubesc si eu…pa…
Si-a inchis.Intre timp eu, fara sa-mi dau seama, deschisesem ochii si ea s-a intors deodata spre mine si m-a vazut.Si ma intreaba:
-te-ai trezit?
-da` cu cine vorbeai fata?
-s-a apucat vecina sa ma dea pe taragot la mama ca am vrut sa-i bat cainele…Auzi? A zis mama sa-mi dai un milion sa-i duc lu` vecinu`,ca s-a imprumutat la ei nu stiu pentru ce…Sau te duci tu si-i duci,da` acu dimineata, ca-i trebuie – a zis…
-Te duci, tu, ca eu n-am nici un chef…
-Bine, da` imi dai 5 lei in plus…
-Pai de ce?
-Daca nu-mi dai, te duci tu!
Va dati seama ca n-am mai comentat.Am scos banii, i-am dat, iar ea si-a luat oala si a iesit. Apoi s-a schimbat si a plecat…
Iar pe mine m-a furat somnu`…
Bun.Acu sa vedeti faza:Am dormit cred cam vreo ora, cand deoadata imi suna telefonul.Ma trezesc, ma scol si ma duc sa-l iau de pe masuta, ma uit – mama.Raspund:
-da,bre…
-Auzi? N-o mai trimite pe-aia mica dupa becuri,ca mi-am amintit ca sunt vreo doua intr-un sertar,in bucatarie.Le cauti,ca sigur dai de ele…
-Da, bre, stiu ca s-a ars ala la baie…Oricum n-am mai apucat sa-i zic de bec, c-a fugit repede la vecinu` sa-i duca banii…
-Pai ce bani?
-Milionu`…
-Ce milion?
-Pai nu i-ai zis tu la telefon sa-i dau bani, ca te-ai imprumutat la vecinul?
-Eu am sunat-o si i-am spus sa iti ceara 5 lei sa iei 2 becuri…Pai si ce-ai facut,i-ai dat un milion…
-….
-Mda,e clar, te-a prostit iar…
-Bine, bre, gata, lasa-ma…
Si-nchid si-o sun pe hoata.Culmea – imi raspunde:
-Da…
-Unde esti?
-De ce?
-Vino acasa sa vorbim, ca am aflat ca m-ai pacalit…
-Pai imi trebuia sa-mi iau rochie pentru serbare…
-Si de ce nu mi-ai cerut, si-a trebuit sa ma minti?
-Pentru ca nu mi-ai fi dat…
Avea dreptate aici.Sunt cam zgarcit cu ea. Odata mi-a cerut bani pentru niste ghete nu stiu de care-la moda,iar eu m-am dus la pariuri sportive si pe ea am sarit-o din carti…
-Deci – ai cheltuit banii?
-…am luat un bec…
-Eu te intreb de milion!
-Pai nu-i mai am,ca mi-am luat rochita…
-Cat ai dat pe ea?
-Cin`sute…
-Deci mai ai cin`sute.
-Nu mai am nimic,ca mi-am luat si pantofi, ca n-aveam nimic care sa mearga cu rochita…
-Si pe pantofi cat ai dat?
-Opt sute!
-Pai cum dracu` ai dat opt sute, ca nu-ti ies banii! Face un milion si trei sute in total…
-Pai am fost la vecinu` si m-am imprumutat de trei sute, si acu` cand vin acasa trebuie sa-mi dai ca sa-i duc, ca asa i-am zis…Imi dai?

Răspuns Câştigător
| YumiSukinanda a răspuns:

Da, un sfat, mai intai nu mai scrie atat de mult laughing sincer prima faza cu interjectiile inventate, neah, prost gust si nu se intelege nimic, puteai doar sa zici ca face galagie si chestii de genu dar nu comentez. Ceea ce a zis la telefon e chiar grav, a inceput sa fure, sa minta ceea ce nu e bine, nu stiu ce sfat ti-as putea da, poate sa ii spui adevarul ca ai ascultat cum a vorbit la telefon si, sa o duci undeva sa nu mai faca asta, sa o dezveti. Sincer si eu am 14 ani aproape si nu as avea curja sa fac asta in primul rand nici peste 50 de ani in al doilea rand pentru ca nu e frumos si e extrem de grav ce face. Cu educatia nu am treaba chiar daca a avut si ea rostul ei, poate nu a fost invatata bine acasa si a luat exemplu de la altii, ar trebui sa stii ceva si de prietenii ei. Deci singurul sfat, sa o inveti si sa vorbesti cu ea despre asta, totusi nu e bine sa faca asta la varsta asta sau oricand. Ai grija cu ea. si succes! :*

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Heeeeeeeeeey, Familia Flinstone, pardon, Familia Cancelled s-a întoooors! love struck

| pisoias a răspuns:

Frumoasa poveste, imaginatie din belsug.

| anonim_4396 explică (pentru pisoias):

Mersi.Ti-am dat funda pentru asta.
Bine - nu acu`, ma refer ca ultima funda o ai de la mine, aia cand am spus eu povestea cu pixu`...
Cu testul de sarcina, adica.

| Pricked a răspuns:

Ce gentleman eşti.

Sper ca, de data asta, tu şi surioara ta să rezistaţi mai mult timp, căci m-am îndrăgostit de relaţia voastră.

| Kaℓi a răspuns:

laughing
Eu tin cu sora-tawinking

| Seducatorul a răspuns:

Nu pot sa raspund la intrebarea asta pentru ca nu am prea multe detalii, intrebarea fiind prea scurta! Incearca si tu data viitoare cand mai pui o intrebare sa redactezi si tu mai mult de 3 cuvinte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*Sare în sus de bucurie*
Bine ai revenit! Ne-a fost dor de tine.
*Se întreabă unde e Noname...*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de ce v-a fost dor de mine, dar nu mai insist...
Iar NOname s-a prins ca urmeaza sa-l pun pe 7 zilele astea, asa ca nu se mai complica sa-mi raspunda...
Saptamana trecuta a fost 10, acu` 2 zile a fost 9, ieri s-a schimbat in 8...
In fine.
Mersi de raspuns...

| SabinaQueen a răspuns:

N-am citit mare parte din poveste, dar stiu sigur ca nu ai pus-o la categoria potrivita.

| anonim_4396 explică (pentru SabinaQueen):

Bine daca n-ai citit...
Esti o lenesa.
Eu, in schimb, m-am uitat peste ce scrii tu si mi-a placut...
De ex. asta:
Dulcecamierea12 a răspuns:
Si mama mea lucreza ca vanzatoare si are niste patroane(sunt doua, una maica-sa si cealalta, fiica) ingrozitoare care se comporta foarte urat cu ea. Incearca sa te bucuri cu mama ta in timpul liber al ei! Daca o mama are o viata obositoare la servici, nu trebuie sa aiba si acasa. Incearca s-o faci fericita. Orice mama i-ar placea sa o vada pe fata ei ca o ajuta la treburi gospodaresti, ca i-a note bune la scoala etc. Si in legatura cu acel loc de munca vorbeste, intereseaza-te, sigur o sa fie interesata.
Imi place cum gandesti la 11 ani...
Esti o fata de treaba...

| unprietenaproape a răspuns:

Amuzant. da nu inteleg de ce... ma rog. asa sunt copiii de 14 ani, naivi. cred orice

| awspam a răspuns:

Pe soaramea cand a fost mica am batut o odata si ca sa se razbune m-a lasat sa adorm si cand dormeam mai bine a luat patul de baseball si mi a dat una de am adormit la loc instant, pe urma a inceput sa planga langa pat cand a vazut ce a facut laughing toate is la fel

| styaos a răspuns:

N-am citit decât prima propoziţie deoarece vreau să ştiu câţi ani au părinţi voştri...

| LordBolton a răspuns (pentru styaos):

Cred ca au 11. laughing

| styaos a răspuns (pentru LordBolton):

Păi dacă el are 40 ok chestia asta mă sperie
cred că tipul e pedofil

| anonim_4396 explică (pentru styaos):

Daca ai vrut sa fii amuzanta, sa stii ca nu ti-a iesit...
Nasol, suntem praf amandoi...

| styaos a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-i aia amuzament

| valeriu1900 a răspuns:

Oawww,no comment!:)

| vali123123 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai fi asa cu ea... daca iti cere bani si ai sa-i dai mai bine o intrebi pentru ce ii trebuie. daca iti zice ca pentru haine atunci te poti duce cu ea la magazin sau sa ii zici cand vine acasa sa t-i le arate sau sa iti aduca bon, oricum gandeste-te ca genaratia asta e foarte materialista... pentru ea hainele pot fi foarte importante sau pentru asa zisa ei imagine daca tine foarte mult la ea.