| suddent a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Un metru cub de boltar cu dimensiunea de 20 cm-latime, 25 cm-inaltime, 60 cm-lungime, cati metri patrati de zid rezulta?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Dintr-un metru cub de boltari poti cladi 4 metri patrati de zid cu grosimea de 25 cm sau 5 mp de zid de 20 de cm.
Eu recomand clar 25 de cm la exterior si 20 la interior. Nu are sens sa faci ziduri interioare mai late de 20 de cm. Si la exterior este suficient 25, rezistenta fiind asigurata de samburii de beton armat, iar ca izolatie termica BCA-ul are un coeficient de transfer termic cam de trei ori mai mic decat caramida tip porotherm. Asta inseamna ca un zid de 25 de cm este echivalentul a cca. 75 cm caramida eficienta. Nu stiu cat este coeficientul caramizii clasice, dar sunt convins ca zidul de 25 cm BCA echivaleaza cu mai mult de 1m grosime caramida clasica. Cu 10 cm polistiren la exterior, geamuri cu roleta si tavane bine izolate, poti renunta la calorifere. Incalzesti cu becurile.
@katala - frumos calcul, dar era mult mai simplu sa iti imaginezi un cub cu latura de 1m, pe care il imparti in "felii" de o anumita grosime. Mai concret - un metru cub de boltari este de fapt un metru patrat de zid cu grosimea de 1m, daca il tai in doua felii egale, vei obtine doi metri patrati de zid de 50 cm, daca il tai in patru obtii patru metri patrati de 25 cm samd.

8 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Un metru cub de boltari are 33 de boltari cu volumul de 0, 03 mc (0, 25x0, 20x0. 6); un boltar are suprafata (Lxh) de 0, 15 mp; inseamna ca suprafata zidului este de 0, 15 x 33buc = 4, 95 metri patrati.

| rosto a răspuns:

Boltarul tau nu are un metru cub. plus ca trebuie sa ne spui cati boltari se folosesc ca sa iti putem calcula suprafata zidariei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai treci pe la şcoală!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 mp daca faci grosimea zidului de 20 cm
4 mp daca faci grosimea zidului de 25 cm
Astea sint valori aproximative, in realitate cind apare si mortarul, suprafata se mareste putin.
Parerea mea este ca daca ai fundatia suficient de lata, sa mergi pe zidarie de 25 cm. Normal ca asta ridca toate costurile dar faci o treaba serioasa. In tot cazul, normativele prevad la caramida zidul exterior de 38 de cm, deci trage concluziile.
Daca vrei sa impaci si capra si varza, poti face zidurile exterioare pe 25 cm latime si cele interioare de 20, totul cu stilpisori, centuri, buiandrugi, tencuit si apoi 10 cm de polistiren pe exterior. ( adolf) )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5mpatrati daca zidesti pe20 sau 4 m ar daca zadesti pe25

| Clever a răspuns:

50 cm patrati sau in metrii cum vrei u ar insemna 0, 05metri patratihappy

| Clever a răspuns:

Scuze cred ca am facut o confuziehappyraspuns corect: aprox. 5 metrii patratihappy

| Novac_Nelu_1976 a răspuns:

Am si eu o intrebare cati boltari imi trebuie 12mlungime 6mlatime 1.90