| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa instalez un sistem sanitar pentru baie, cu tevi henco de 16mm, dar nu inteleg sistemele de masurare.

Am nevoie de reductii de la teava PEHD de 32mm, la 25mm pentru filtrele de apa. Apoi am nevoie de reductie de la 25mm de la filtre, spre teava henco de 16mm care merge la baterii.

Mi s-a spus ca am nevoie de nipluri, reductii, teuri si robineti pentru instalatie catre dus, boiler, baterii.
Vreau sa fac asta singur si sa invat, de asta va cer ajutorul.

Partea la care am ramas blocat, e din cauza ca teava are 16mm, si reductiile se masoara in toli.
16mm = 0.63 toli, deci nu gasesc nicaieri asa ceva.

Reductiile de la 1 tol (25mm) de la Dedeman sunt catre 1/2 sau 3/4 toli. Care ar fi 16mm aici?

De ce unele sunt in toli, iar altele in mm?
Care e diferenta mai exact?
Oare mm masoara dimensiunea interioara a tevii, iar tolii masoara dimensiunea exterioara?
Asta nu am inteles, printre altele.

Mersi anticipat!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt vreo 5 standarde de masurare a tevilor, ca si in alte domenii unde europenii au sistemul lor, americanii au altul, Anglia il tine pe al ei, fizicienii zic ca trebuie folosit unul international, iar institutele de standardizare au inventat si ele sitemul lor.
Nu merita sa te stresezi cu calcule si cu diametre interioare si exterioare, mai simplu e sa utilizezi un tabel de conversie.
Later edit: nu iti recomand henco, are un raport pret/calitate dezavantajos. Indicat ar fi cupri, insa iese mai scump si necesita ceva mai multa îndemânare. Ca si pret insa, PPR-ul e imbatabil si in 10 minute pe YouTube deprinzi toata tehnica necesara.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1 țoli = 25, 4 milimetri, 1 milimetru =0, 0393700787 țoli. 1/2 țoli = 15 mm, și 3/4 țoli = 20 mm. Deci depinde pe ce site umbli. Unii (majoritatea) au în țoli. Uite tabel de conversie: https://bit.ly/3S3Krsr
Nu-ți recomand țevi Henco! Pocnesc când ți-e lumea mai draga și-s greu de reparat. Recomand țeavă de cupru. Cu un pistol de lipit, cositor și pastă decapantă ai rezolvat în 5 minute. Știu! E mai scump, dar merită.

| Bronson1 a răspuns (pentru Salontanul):

Astea le-am gasit si eu pe Google. Mi-a spus si Bard, si Chat GPT.

Dar am intrebat altceva.

| gabicoo a răspuns:

Cheamă un instalator. Îți spun din experiență proprie: ieși mai scump dacă te apuci să faci lucrarea de unul singur. Greșești, strici și până la urmă ești nevoit să chemi un instalator.

| Bronson1 a răspuns (pentru gabicoo):

Mersi, nu m-as fi gandit... Tocmai ce-am mentionat ca e un proiect din care vreau sa invat. Nu ma intereseaza altceva. E hobby, dar vreau sa-l fac cat mai corect.