blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Vreau sa stiu cum se numeste specia de iarba care creste pe stranduri si la tara. E cea verde inchis si cu frunzulite foarte mici pe tulpina. Sau de unde as putea gasi seminte de acest gen ca nu am gasit nicaieri informatii despre asa ceva. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| MMady a răspuns:

Banuiesc ca te referi la "troscot" - cel putin asa i se spune la mine la tara. Smulge un smoc (cu radacini) si apoi planteaza-l.

4 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Da, ala e, troscot. Multumesc mult. Seminte din parti, nu am vazut niciodata, nicaieri. Cred ca o sa smulg cu radacina cum ziceti voi.

| hashe86 a răspuns:

Nu e iarba clasica de gazon?!
nu stiu exact la ce te referi, dar aceea ar fi din descriere.
si se gaseste in comert seminte ambalat in cutii de diverse greutati. in magazinele de materilae de constructii, hypermarketuri, fitofarmacii sau magazinele de plante, florarii. peste tot.
la cat mai multa verdeata!winking

| manucuileana a răspuns:

Aceasta iarba popular se numeste " troscotel ". Nu stiu daca gasesti seminte pe undeva dar daca intrebi la un stand cu seminte si spui denumirea populara poate te indruma.