| GulubuntzBudulush a întrebat:

Am o idee. Ma gandesc sa fac un fel de canal de desene animate. Puteti sa spuneti ce desene animate ati dori. Cu glas eu vreau sa spun sa nu fie desene de pe Cartoon Network (cu exceptia desenelor clasice Hanna-Barbera-MGM-Warner Bros adica nu ale Cartoon Network Studios si alea cu dragonii si Garfield), desenele alea mai urat desenate de pe Nickelodeon, Desenele de pe Minimax incepand cu 2014, Eroi in Pijamale si Draculas, Vampirul Iepuras. Raspunde-ti va rog frumos bine de-aia.

3 răspunsuri:
| GulubuntzBudulush explică:

Ai inceput cu o formula urata. La mine in clasa (suntem copii de gimnaziu toti baieti se uita la desene animate la o groaza de chestii si nu e adevarat poate acolo insa eu stiu ca cam toti copii 2-14 ani se uita la desene macar uneori dar uni se uita rar pentru ca nu sunt reusite, unii chiar au spus ca le-ar placea ca olimpiada de fizica sa fie cu tom si jerry). Eu vreau ca cineva sa raspunda. SI nu vorbi de desene animate pentru adulti, eu sunt copil ai inteles. Dar unul care stie sa organizeze lucruri bune.

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

E canal online, pe un si-te, sa stiti.

| HandaSei a răspuns:

Cine naiba se mai uită la desene în prezent...
Până și pe copii de 5-6 ani aproape că nu-i mai atrage, asta pentru că au alternative mult mai bune și majoritatea au acces la internet în vremurile noastre, iar din punctul ăsta intervin anime-urile! ^.^

Dacă vrei să-ți faci ceva în domeniul ăsta al animației, eu unul ți-aș recomanda să încerci un site de fansubbing anime! Sunt destul de apreciate pe la noi și în continuă creștere, iar un principal motiv pentru care te sfătuiesc să faci asta, ar fi pentru că spre deosebire de clasicele desene animate, anime-urile se găsesc pentru aproape orice categorii de vârstă, sunt și genuri precum Seinen "Pentru bărbați cu vârste cuprinse între 18-30 de ani!" și Josei "Echivalentul la Seinen, doar că pentru femei!" deci automat și un public ceva mai extins! :)

Spre exemplu:
- http://deseneanime.ro (AnimeG) | Cel mai cunoscut Site/Fansub de anime de pe la noi. Este momentan clasat pe locul 446 la numărul de accesări în România și în continuă creștere, cu undeva la aproximativ 1.000+ utilizatori online constat pe chat și 650k+ vizite pe lună. Ceva ce nu ai să vezi la nici un site/post/canal live online de desene animate... ( http://www.alexa.com/siteinfo/deseneanime.ro )

- Altă dovadă că sunt destul de mulți fani anime pe la noi ar fi ( https://myanimelist.net ) MAL pe scurt, un fel de IMDB, doar că special pentru anime, este pe locul 440 la noi în țară (629 Global!) după numărul de accesări, deloc rău zic eu! ^.^ ( http://www.alexa.com/siteinfo/myanimelist.net ) / Îți va arată probabil doar primele 5 țări din care are cea mai mare parte a publicului, trebuie să ai unul din planurile de abonament lunar ca să vezi și ce rating are în restul țărilor, îți recomand pe cel de 10$ pe lună, pe ăsta îl am și eu, nu ai nevoie de mai mult dacă nu ai tu personal un site ceva mai măricel la care să vrei statistici extra detaliate... ^.^

Deci dacă încă ai rămas la ideea ta cu desenele, eu unul aș zice să te gândești bine dacă merită timpul, efortul și resursele pentru a face ceva de care probabil nu va auzi nici naiba, sau în caz contrar extrem de puțini și cel mai probabil vreo 99% din ei vor avea cam subt 10 ani... =))