| teateutza a întrebat:

As vrea si eu niste anime-uri preferabil romance si sa aiba un pic de comedie am vazut Special A si mi-a placut mult. Stiti ce va in genul asta?
P.S. daca mi-ati zice si niste descrieri ceva acolo, cam despre ce e vorba in ce imi sugerati ar fi perfect.
Multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
| ayosmdk a răspuns:

- Inu x boku ss - este vorba despre o fata cu puteri supranaturale care "evadeaza" din sanul familiei pentru a trai singura. Atunci cand ajunge la pensiunea ( sa ii spunem asa ) unde va sta un baiat care pretinde ca o cunoaste de mult timp se ofera sa fie bodyguard-ul ei ( aparent pensiunea gazduia numai oameni cu puteri supranaturale care aveau si ei de asemenea bodyguarzi cu puteri supranaturale ). Fata accepta si asa incepe totul. Baiatul este ca un catelus, gata sa o ajute in orice situatie, mai mult ca un servitor decat un bodyguard ( totusi, e multumit si face toate chestiile alea din propia lui voie )

Bla bla bla, in trecut fata coresponda cu logodnicul ei prin scrisori dar ce nu stia ea era ca acesta isi punea servitorul ( adica baiatul nostru ) sa scrie scrisorile. Deci fata a fost pacalita.
Cand afla cine i-a scris de fapt scrisorile in tot acel timp fata se indragosteste si mai mult de baiat, baiatul de fata si mai tarziu ajung impreuna
Cam greu de inteles, dar spre apararea mea nu ma pricep la povestit.

- Tonari no kaibutsu kun - Shizuku este o fata cuminte, care invata tot timpul si care nu iese in evidenta prea mult.
Haru este un baiat violent, care de fapt ascunde o latura sensibila ( personal cred ca e si putin prost, dar... trecem peste )
Dupa o bataie la scoala Haru este suspendat de la scoala.
Intr-o zi Shizuku este pusa sa ii duca lui Haru lectiile ( cred ) si se intalneste cu el ( intr-un mod mai neobisnuit )
In orice caz Haru se indragosteste de Shizuku si ii spune si este convins de ea sa se intoarca la scoala. De aici totul e amuzant si romantic. Haru o loveste de nenumarate ori pe shizuku ( din greseala laughing ) Aceasta ii spune ca s-a indragostit de el, el ii spune ca numai simte ca la inceput, ea ii spune ca nu il mai iubeste, el ii spune ca o iubeste, ea ii spune ca s-a indragostit din nou de el etc E o invalmaseala totala laughing

-Aishiteruze baby - inca ma uit la el
Un baiat popular, gen playboy si o fata serioasa. Baiatul trebuie sa aiba grija de verisoara lui care e la gradinita ( in mare parte e numai despre dulceata aia mica )

- Mamotte lolipop - o fata inghite din greseala o perla care se dovedeste a fi un obiect important in examenul de vrajitori. doi baieti se ofera sa o protejeze pe aceasta pana la sfarsitul examenului. Confuza aceasta accepta, ei se muta la ea in casa si o urmeaza peste tot. Este foarte amuzant laughing

-Clannad si Clannad afterstory - Daca nu l-ai vazut ar fi bine sa o faci. E super, grafica buna, momente funny, romantism, drama ( in al doilea sezon o sa curga rauri de lacrimi...)
E vorba despre o fata care a ramas repetenta un an din cauza problemelor de sanatate si care la scoala se intalneste cu un baiat care se ofera sa o ajute sa infiinteze un club. Cei doi ajung sa se indragosteasca, devin iubiti, apoi se casatoresc, au un copil... E foarte amuzant

Earl and fairy - o fata care este specializata in zane ( exact... zane ) este rugata de un super baiat blond sa il ajute. Este o poveste draguta, romantism, comedie ( mai mult sau mai putin ). Cei doi trec prin multe si se indragostesc unul de altul ( desi la inceput baiatul voia doar sa se foloseasca de ea )

Hakuouki - e mai mult actiune dar al doilea sezon are si romantism

Hanasakeru seishounen - O fata, fiica unuia dintre cei mai bogati oameni din lume, este pusa de tatal ei sa joace un fel de joc pentru a-si gasi logodnicul. Aceasta trebuie sa gaseasca baietii alesi de tatal ei si sa vada care va fi viitorul ei sot. Alaturi de prietenul ei din copilarie, aceasta se intalneste cu mai multi baieti, afla lucruri din trecutul ei foarte importante ( cum ar fi ca e prima in rand la tron intr-o tara ) si se sfarsit descopera ca de fapt il iubeste pe cel mai bun prieten al ei.

Kobato - unei fete care a murit i se da posibilitatea sa isi recapete viata numai daca intr-un an reuseste sa umple o sticluta cu kompeito ( adica inimile ranite ale oamenilor )
Pe scurt ea trebuie sa ajute cat mai multi oameni. In acest timp ea lucreaza la o gradinita unde se indragosteste de Fujimoto, un baiat dificil dar dragut. In ultima ei zi aceasta alege sa stea cu el in loc sa isi duca la bun sfarsit misiunea si dispare de pe planeta si din mintile oamenilor ( nimeni nu isi aminteste ca a cunoscut-o )
Fujimoto incearca disperat sa o salveze, reusind sa ii dea ultima kompeiti de care avea nevoie dar nimic!
Trece o luna si Fujimoto a uitat si el de Kobato insa isi aminteste de ea mai tarziu.
Trec mai multi ani ( 4-5), el devine avocat si se duce sa rezolve un caz. In localitatea unde merge o gaseste pe Kobato ( reincarnata ) care nu isi aminteste de el dar isi recapata memoria in scurt timp si asa se reunesc.

Daca mai vrei, mai am/

| ayosmdk a răspuns:

Kimi ni todoke - Cel mai popular baiat din scoala, Kazehaya se indragosteste de cea mai inspaimantatoare fata din scoala, poreclita Sadako ( din filmul ' the ring ' laughing ) si o ajuta pe aceasta sa isi schimbe reputatia.

Sukiite ii na eu - Say i love you - Cel mai popular baiat din scoala se indragosteste de cea mai nepopulara afat din scoala. Cu ajutorul lui aceasta isi face prieteni si devine mai sociabila. Multe multe momente romantice happy

Ayashi no ceres - actiune mai complicata. O fata afla de ziua ei de nastere ca este reincarnarea unei zeite antice, Ceres. Este urmarita de propria familie care dorea sa o omoare, un grup de oameni si un baiat misterios o salveaza.

Fruits basket - O fata locuieste impreuna cu un grup de super baieti care daac sunt imbratisati se transforma in animalele zodiacului laughing)

Kamikaze kaitou jeanne - o fata si un baiat deghizati in hoti... Fata crede ca ajuta un inger din rai, cand de fapt ajuta un demon care se preface. Baiatul incearca sa o trezeasca la realitate pe fata dar aceasta crede ca el este un demon. Cam complicat...

La corda d'oro - anime despre muzica.
O fata intalneste un fel de zana care ii da o vioara care poate fi folosita de oricine si intra intr-un concurs de muzica

Otome yokai zakuro

Romeo x Juliet

Amnesia, Ouran highschool host club, Uta no prince sama ( 2 sez) si ruleaza Brothers Conflict

| IAmAFreak a răspuns:

Baka to test to shoukanjuu e extraordinar de amuzant, unul din animeurile mele preferate. Este vorba despre o scoala unde elevi sunt pusi pe clase de la F la A dupa rezultatele obtinute la teste. Desigur, clasa este amenajata si ea dupa rezultate, cei din A avand tot ce le trebuie iar cei din F de-abia au niste amarate de banci :]]] Yoshii, personajul principal, este in clasa F, si cand Mizuki, o fosta prietena de a lui ajunge in clasa cu el, acesta si cu prietenii lui hotarasc sa ajunga in clasa A. Ma rog, pentru a reusi sa intre in alte clase trebuie sa le provoace la un fel de lupta. Profesorii pot sa activeze un fel de camp unde se pot lupta cu niste animalute, ceva...ei intr-o varianta mai chibi :]]] si rezultatele de la teste ii ajuta se evolueze, sa aiba viata. E mai greu de explicat :]]] Oricum, vizionare placuta, nu e asa lung, si are doua sezoane xD Ai sa vezi, nu o sa te plictisesti la el :]]]

| Dalyan a răspuns:

Ouran Hight School Host Club : e vorba despre o fata care se da drept baiat, bine e mai mult de comedie dar are si ceva romantic.
Lovely complex: Este vorba despre o fata care era foarte inalta si ajunge sa se indragosteasca de un baiat cu vreo 20 cm mai mica ca ea, e foarte sweet.
Kaichou wa maid sama: Sincer nu stiu ce sa zic despre el sa intelegi despre ce e vorba dar e super merita vazut.
Kami-sama hajimemashita: este vorba despre o fata care devine fara sa vrea zeita pamantului? parca asta eralaughing e frumos anime-ul oricum.
Kotoura-san: Este vorba despre o fata care poate auzi gandurile, respinsa de societate propria mama propriul tata, ajunge sa se imprieteneasca cu un baiat e dulce si amuzant anime-ul.
Brothers Conflict: Ei bine de abia a inceput sezonul deci am vazut doar 2 episoade nu pot zice prea multe depre el dar pana acum imi place.
Cam atat din lista mea. Sper ca te-am ajutathappy

| teateutza explică (pentru Dalyan):

Lovely complex l-am vazut

| Dalyan a răspuns (pentru teateutza):

Este un anime popular m-ar fi surprins putin sa nu il fi vazutbig grin
Ai mai putea incerca Kampfer nu e cine stie ce dar este vorba despre un baiat care primeste niste puteri speciale si are perioade cand se transforma in fata(l-am vazut acum mult timp deci numai stiu sigur ce e de capu lui dar poti incerca sa vezi un episod)
Rosario+vampire:Este dragutel putin pervers dar are faze amuzante si e si oarecum romantic.
Yamato Nadeshiko Shichi Henge: este mai mult de comedie dar are scene mici de romantism..nu tin multlaughing
Baka to test shoukanjiuu: sincer m-am uitat la el pentru ca ramasesem in pana cu anime-urile, nu mi s-a parut cine stie ce dar a fost relativ amuzant.
Itazura na kiss: Acest anime imbina foarte bine amuzantul cu romanticul recent m-am uitat la el si pot zice ca mi-a placut, este vorba despre o fata care este in clasa F (clasa pentru cei mai putin destepti) si se indragosteste de un baiat din clasa A.El ii respinge sentimentele spunand ca nu ii plac fetele proaste, genul de baiat arogant(parerea mea).
Ai putea sa incerci si astea poate sunt pe placul tau daca nu le-ai vazut deja.

| byaxd a răspuns (pentru Dalyan):

Le-am vazut pe toate in afara de Kotoura-san. Mersi! Si apropo Brothers Conflict este super si merita vizionat! :*

| deennutzza a răspuns:

Nana...un Anime extraordinar

| ILoveYou1102 a răspuns:

Your lie in april ❤❤❤

| saysis a răspuns:

Kaichou wa Maid-sama este foarte amuzant http://www.youtube.com/watch?v=oNhCXGd5bMY ( personajele nu au puteri speciale)
Kaze no Stigma http://www.youtube.com/watch?v=NF5AgjdGCic
Mermaid Melody http://www.youtube.com/watch?v=KPyDp70faJI sau http://www.youtube.com/watch?v=Trsq1mdP_Ws ( fata cea blonda cu parul scurt este de fapt sirena blonda cu parul lung blond, acest serial are 2 sezoane)
InuYasha si InuYasha–The Final Act ( fata din viitor, baiatul ( jumate demon jumate om) din trecut, cele doua lumi sunt legate printr-o fantana)
http://www.youtube.com/watch?v=4MX4WCx6SFA http://www.youtube.com/watch?v=gmzFIfBzeYs
Ouran High School Host Club http://www.youtube.com/watch?v=VcabuuANwRc Haruhi este confundata cu un baiat
Pretear http://www.youtube.com/watch?v=PRF-Lc36KmQ
Erementar gelade http://www.youtube.com/watch?v=kEXA24M2b4M
Shugo Chara http://www.youtube.com/watch?v=NWXjtcncuGM
Vampire Knight si Vampire Knight Guilty http://www.youtube.com/watch?v=YRmkMNz4HOU
Full metal panic, Full metal panic! The second raid si full metal panic? Fumoffu http://www.youtube.com/watch?v=3_Y9ennBfAA http://www.youtube.com/watch?v=F43N38EAPLE
http://www.youtube.com/watch?v=8cEvQTAoBRQ
Freezing : Într-o lume a viitorului în care Pământul a fost invadat de extratereştri numiţi Nova dintr-o altă dimensiune, povestea urmează aventurile unui băiat japonez numit Aoi Kazuya care se înrolează într-o şcoală pentru fete modificate genetic numite Pandore ce se luptă cu extratereştrii, şi partenerii lor Limitatorii care folosesc o putere specială numită "îngheţ" pentru a limita mobilitatea oponenţilor săi. Protagonistul face cunoştinţă cu o fată neobişnuită pe nume Satellizer el Bridgette care pare a fi cea mai puternică Pandoră din clasa sa, dar care nu şi-a ales un Limitator încă, iar în ciuda avertismentelor colegilor săi, el decide să devină Limitatorul ei.
http://www.youtube.com/watch?v=wBk5J-c8GMU
Shakugan no Shana, Shakugan no Shana 2, Shakugan no Shana 3 si Shakugan no Shana S ( este cea cu parul rosu ) http://www.youtube.com/watch?v=hJXH3Q1_3ss http://www.youtube.com/watch?v=PAvSf19CK4A + multe altele le gasesti pe www.anime.kage.ro

| Drag0nuAk47 a răspuns:

HighSchool DxD, Rosario+Vampire sezonul 1 si 2, Green Green, Queen's Blade

| Negoita_Alice_1996 a răspuns:

Pai am mai multe:
1. DIABOLIK lovers-este vorba despre o fata care a ajuns într-un conac de vampiri. Cu toții o plac dar se comporta cam urat cu ea
2. Vampire knight-este unul dinte cele frumose anime-uri pe care le-am văzut pana acum. Aici fata a fost salvata când avea 5 ani de un vampir. Mai multe nu vreau sa spun, as vrea sa descoperi singura. Este un anime mai greu de inteles, dar dacă ești atenta vei înțelege.
3. Brothers conflict-este vorba de o fata care se muta la 13 băieți acasă, ei fiind toți frați, și o plac. Se lupta pentru ea, dar nu o câștiga nimeni.
4. Kamigami No asobi- este vorba despre o fata care este adusă cu încă niște băieți intr-o grădina. Acești băieți sunt zei, iar fata a fost,, chemată" sa ii învețe despre inima omeneasca. Zeii au un an la dispoziție ca sa studieze, dar dacă nu trec, vor rămâne in grădina pe vecie, transformați in statui.
Sper ca te-am ajutat! *_*

| AkiraLoVe a răspuns:

Mirai nikki
K-Project
Kamisama hajimemashita
Brothers Conflict
Diabolik Lovers
Vampire Knight
Seikon no Qwaser
Ouran High School Host Club
Pandora Hearts
No.6
Kuroshitsuji
Kamisama no inai nichiyoubi
Hakkenden-Touhou Hakken Ibun
Kaichou wa maid-sama
Another
Detective cuticle inaba
Kyoukai no kanata
UN-GO
Kamigami no Asobi
Shugo Chara
Makai Ouji: Devils and Realist
Durarara
07-Ghost
Sakurasou no pet na Kanojo
Dansai bunri no crime Edge
Inu X Boku SS
Amnesia
Zetsuen no Tempest
Code Breaker