| Zoki a întrebat:

Cum suntem aproape toti fani de Naruto aici, a-si vrea sa aflu si parerea voastra in legatura cu Madara. Aproape pe toate blogurile, site-urile pe care le-am citit Madara este personajul rau si gata.

Eu de fapt ma gandeam ca are o poveste destul de trista, vreau sa spun de cand era mic, din cauza ca facea parte din clanul Uchiha a renuntat la cel mai bun prieten Hashirama. Chiar daca dupa ani cei doi si-au implinit visul de a crea Konoha, aceasta nu a durat mult.
Madara si- a pierdut fratele, mereu a fost in lupta. Dupa parerea mea este un personaj destul de complex, dificil sa-l intelegi la prima vedere.

Voi ce credeti? happy

Răspuns Câştigător
| birdie14 a răspuns:

Sincer,cunosc mulţi fani Naruto care îl apreciază pe Madara.În cele mai multe cazuri,cei care îl urăsc pe Madara nici măcar nu citesc manga şi deci,nu îi cunosc povestea sau sunt alţii care pur şi simplu nu sunt interesaţi să-i înţeleagă caracterul.Mi-a plăcut de el înainte de a vedea flashback-ul cu el şi Hashirama,dar după ce am citit acele capitole am început să-l văd pe Madara puţin altfel,am început să-l apreciez mai mult. Poate principalul motiv pentru care îl plac este faptul că este un Uchiha,şi am o slăbiciune pentru ei.Dar de ce să nu-ţi plăcă de el? Este cu siguranţă puternic,având în vedere că s-a putut lupta de la egal la egal cu Hashirama,care nu era un oarecare,ci Zeul Shinobi.Şi în ciuda celor spuse de alţii,cred că Madara a fost sau este(rămâne de văzut) un om bun.Iar momentul care ilustrează cel mai bine asta, a fost acela când, deşi ştia că Hashirama face parte din clanul Senju, inamicul celor din Uchiha, l-a considerat prietenul său în continuare şi a vrut chiar să-l salveze de ura tatălui său.De asemenea,cred că motivul pentru care i-a spus atunci lui Hashirama că nu mai pot fi prieteni,a fost pentru a-l apăra,deoarece ştia prea bine că atât timp cât clanurile lor sunt duşmane ei nu pot supravieţui drept prieteni.Şi în ultimul rând, consider că Madara a trecut de partea întunecată pentru că pierduse aproape totul:familia sa probabil a murit în luptele cu Senju, fratele său a fost ucis, camarazii de asemenea ucişi, iar el s-a simţit pierdut.Cred că din punctul ăsta de vedere îl putem asemăna cu Sasuke.
Deci, Madara este cu singuranţă un personaj excepţional şi nu cred că ar trebui tratat cu indiferenţă sau cu răutate.Cei care îl urăsc ar trebui să-l analizeze pe el şi acţiunile sale mai bine, şi apoi să-l judece sau să-l vadă strict ca pe un personaj rău.

| Zoki explică (pentru birdie14):

Si eu am o slabiciune pentru Uchiha, nu stiu doar privindu-i arata ca niste persoane demne de admirat: puternice si inteligente.
Dupa raspunsul tau sunt sigura ca ai citit toata manga aparuta, deci cum crezi ca va decurge intalnirea dintre Hashirama si Madara? Madara mi se parea destul de excitat cand i-a simtit prezenta primului hokage.

| birdie14 a răspuns (pentru Zoki):

Exact! Nu am nici o idee,pentru că amândoi sunt imprevizibili, niciodată nu poţi şti ce se va întâmpla.Dar după cum îl ştim noi pe Madara, probabil vor avea o întâlnire violentă şi poate vom avea parte de alte flashback-uri cu cei doi.Oh şi probabil Hashirama va încerca să-l înduplece pe Madara, nu va reuşi, în schimb se vor lupta şi mai departe vom vedea.

| birdie14 a răspuns (pentru birdie14):

Apropo tu ce părere ai? Ce crezi că se va întâmpla?

| Niklauss a răspuns (pentru birdie14):

Sunt de aceeasi parere cu tine. Toata lumeadaca e personaj bun gata nici nu vor sa auda de el si asta e enervant. Si el a avut un trecuturat ca si Naruto si altii, dar daca e rau nu inseamna ca personajul nu trebuie urat si nebagat in seama.
Si legat de Uciha si eu am o slabicune. Mai ales fata de Sasuke care e pesonajul meu preferat. si legat de Manga cand se va intalni Madara cu Hashirama eu zic ca o sastei de vorbe vreo trei capitole si apoi o sa incepa sa se lupte.

| Zoki explică (pentru birdie14):

Dupa cum ai spus si tu, ei sunt imprevizibili, cu toate ca Hashirama ar parea mai dispus sa vorbeasca cu Madara, decat sa lupte.
In acelasi timp Madara parca nu mai vede momentul sa lupte.

Mai mult ca sigur vom vedea flashback-uri, doar ca am o impresie ca vor fi memoriile lui Madara.
Probabil va fi o lupta mare, pentru oricum nu te-ai uita ei sunt inamici in acest razboi. Dupa cum ai spus Primul Hokage va incerca sa vorbeasca cu el, pana la urma Madara ar putea realiza unele lucruri, dar asta nu l-ar opri din planul lui.

Dar nu il cunosc pe Madara atat de bine incat sa pot prevedea miscarile pe care le va face.

Acum ca Sasuke a redevenit bun, contra cui crezi ca ar lupta in razboi alaturi de Konoha? Vreau sa spun Madara - Hashirama; Obito -Kakashi, iar Kabuto a fost invins. Nu ramane nimeni nu?

| birdie14 a răspuns (pentru Zoki):

Madara sigur se va lupta cu Hashirama, dar nu ştiu ce să zic despre Obito şi Kakashi, adică până acum au luptat şi având în vedere că acum sunt singuri în aceea dimensiune cred că e timpul ca ei să aibă o lungă discuţie.Probabil împreună cu Forţele Aliate Shinobi, Naruto şi Sasuke vor încerca să-l învingă pe Juubi, pentru că este sigurul inamic acum şi să oprească planul Ochilui Lunii.Şi încă cred că Orochimaru pune ceva la cale, deci şi el ar putea constitui un pericol.

| Zoki explică (pentru birdie14):

Ai dreptate, uitasem de Juubi.
Cat despre Orochimaru, frate cat de mult as dori sa stiu ce-i trece prin cap. Este prea suspicios faptul ca ajuta, dar ce ar putea dori? Razbunearea pe Konoha e putin probabil, nu crezi?

| birdie14 a răspuns (pentru Zoki):

Nu ştiu ce să spun; celui de-al treilea Hokage i-a spus că distrugerea Konohăi nu mai este o prioritate, şi îl cred pe cuvânt.Probabil încă vrea să deţină Sharingan-ul, deci vrea corpul lui Sasuke.Sau poate vrea să profite de planul Ochiul Lunii şi să creeze prin genjutsu un univers după idealurile sale, dar nu sunt sigură că asta ar merge.

11 răspunsuri:
| JustPaly a răspuns:

Oau nu ma gandeam asa la madara

| サクラ a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine, dar totusi n-are nici un motiv bine intemeiat pentru care a trecut de partea intunecata.Multi di seria Naruto au o poveste trista si totusi n-au trecut de partea raului.

| Zoki explică (pentru サクラ):

Stiu, dar majoritatea au prieteni, persoane care sa ii sustina, exceptie face Naruto care a fost singur cand era mic.
Madara este si el un caz mai special pentru ca a fost bun, a avut prieteni, familie, dar cand a fost fondata Konoha, fratele lui Hashirama nu se uita cu ochi buni la el. Apoi, la moartea primul Hokage, lucrurile s-au agravat pentru ca clanul Uchiha a fost pus in umbra, cu toate ca trebuia sa fie o alianta, nu ceva in gen dominant- in umbra.