| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

imi puteti spune cateva anime-uri romantice interesante? pot sa fie si alt gen dar sa merit vazute
pentru ca nu mai stiu la ce sa ma uit, am vazut foarte multe
P.S. vreau si o scurta descriere
Funda

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Paradise kiss
http://www.youtube.com/watch?v=Fdhirjgk-mk
( http://www.youtube.com/watch?v=1nQJgzF6g6M )

Povestea este centrata in jurul unei eleve, Caroline, care este remarcata de o trupa de designeri, si i se propune sa fie model si sa le prezinte creatiile. Initial, ea respinge aceasta idee, mai ales dupa ce il vede pe Arashi, un punkhead cu piercing-uri, care alerga dupa ea. Dupa ce lesina la vederea lui Isabelle, care era imbracat (este baiat de fapt) ca o vaduva, Caroline ajunge in "atelierul" designerilor, care va deveni locul lor de distractie pentru urmatoarea perioada din viata ei.

Ea se imprieteneste destul de repede cu Miwako, sora mai mica a unui renumit designer de haine, si este impresionata puternic de George, care era managerul intregii echipe, si cel care se ocupa de designul tuturor creatiilor ParaKiss, propria lor marca de imbracaminte. Impreuna cu ei, Caroline isi va petrece perioada de dinainte de examene, si in cele din urma, va trebui sa aleaga ce drum va urma in viata. Tot acum este si timpul pentru o mica poveste de dragoste, moment in care isi lasa inima sa-i decida urmatorii pasi pe care ii face...

Gabi a uitat sa va spuna ca de fapt, numele elevei din povestea de mai sus este Hayasaka Yukari. Miwako ii pune numele de Caroline, pentru ca fata refuza sa ii spuna cum o cheama, si numele i se potriveste la fix. Pe parcursul serialului, unele personaje o vor striga Yukari, altele - Caroline, lucru de altfel legat de lumea "dubla" in care se invarte fata.

In orice caz, daca vi se pare ca rezumatul de mai sus e un pic vag cu privire la ce se intampla in serial, credem ca e mai bine asa. Serialul are cateva suprize si nu am vrea sa le pierdeti (Gabi a zis ca nu vrea sa spoileze prea mult de data asta).

http://leilana.wordpress.com/tag/paradise-kiss/

*Nana
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nana_%28anime%29

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru anonim_4396):

Mersi, nu am vrut sa vad acest anime pentru ca grafica nu e tocmai grozava dar m-ai facut curioasa mersi
am vazut nana

| Notyourbusinesskid a răspuns:

Soredemo Sekai wa Utsukushii - este vorba despre o printesa pe nume Nike din Principatul Ploii care calatoreste spre Regatul Soarelui pentru a se casatori cu regele. Cei din Principat au puterea de a chema ploaia, iar in Regatului Soarelui nu a plouat niciodata.

| Mirunikuuu a răspuns:

Kaichou wa maid sama (Ayuzawa Misaki este preşedintele consiliului elevilor unui fost liceu de băieţi (Seika), ea reprezentând şi protejând fetele ce se ceartă zilnic cu băieţii. Pe de altă parte, ea lucrează pe ascuns la cafeneaua "Maid Latte", dar unul dintre băieţii populari din şcoală, Usui Takumi, descoperă acest secret și se indrăgostește de ea.)

Tonari no kaibutsu-kun
-Mizutani Shizuku e genul de persoană căreia îi pasă doar de note. În urma unei neînţelegeri îl întâlneşte pe Yoshida Haru care e convins că sunt prieteni şi care îi schimbă total viaţa. „Tonari no Kaibutsu-kun" e povestea de dragoste a unei tinere indiferentă la lumea din jurul ei şi a unui băiat cu suflet mare, dar neînţeles. Va putea dragostea lor să supravieţuiască? Raspunsul e : Nu mi-am dat seama.

Kimi ni todoke

Diabolik Lovers

Brothers Conflict
-Hinata Ema este unica fiică a unui aventurier faimos, Hinata Rintarou. Într-o zi, Ema află că Rintarou se va recăsători cu o creatoare de îmbrăcăminte de succes pe nume Asahina Miwa. Din moment ce nu vrea să-i deranjeze, Ema decide să se mute şi să locuiască cu cei 13 fraţi noi ai săi într-o vilă numită Reşedinţa Răsăritului. În timp ce locuiesc sub acelaşi acoperiş, începe să se dezvolte poveşti de dragoste între Ema şi fraţii Asahina.

Shugo Chara

DN Angel

Hakuouki ( are trei sezoane )
-Yukimura Chizuru este fiica unui doctor ce lucrează în Edo. Într-o zi tatăl acesteia pleacă într-o călătorie spre Kyoto, lăsându-și fiica în urmă. După un timp, Chizuru, făcându-și griji pentru că nu mai primise vești de la tatăl ei, se hotărăște să plece în căutarea lui. Astfel, ajunge să îi întâlnească pe membrii Shinsengumi și aceștia se hotărăsc să o primească în clanul lor. Însă un secret este ascuns în spatele numelui Shinsengumi...

Vampire Knight
-Cea mai veche amintire a lui Yuki este o noapte furtunoasă de iarnă, în care a fost atacată de un vampir...Și apoi salvată de altul. Zece ani mai târziu, Yuki Cross, fiica adoptată de directorul Academiei Cross, a crescut și a devenit un gardian al rasei vampirilor, fiind protejată de cel care a salvat-o, Kaname Kuran, de la descoperirea faptului că el conduce un grup de vampiri la o școală de elită. Dar, de asemenea, se află de partea ei Zero Kiryuu, un prieten din copilărie care urăște vampirii pentru că ei au distrus ce a avut el drag, iar acum este hotărât să nu mai aibă încredere în ei.

Sukitte Ii ya nao

Kamisama-Hajimemashita
E vorba de Nanami, pe care o paraseste tatal ei. Aceasta din cauza datoriilor tatalui ei, ramane fara casa. Intr-o noapte, aceasta il intalneste pe Mikage ( o persoana care se teme de caini ), iar acesta o fata Zeita Pamantului. Ea il va intalni pe Tomoe, o bunaciune, si de acolo se vor intampla muuulte )

Kuroshitsuji ( doua sezoane )
-În era victoriană, în Europa, un băiat pierde tot ce îi este drag în urma unui complot mișelesc. Chiar înainte de a muri, încheie un contract cu un demon și oferă acestuia sufletul său în schimbul obținerii răzbunării pe cei responsabili de uciderea familiei sale. Tânărul, Ciel Phantomhive, devine moștenitorul corporației Phantomhive și totodată, îndeplinește ordinele secrete ale Reginei, alături de majordomul său demon, Sebastian Michelis.

Inu x Boku SS

Fruits Basket (Fruits Basket" prezintă viața unei eleve de liceu, numită Tohru Honda, care a rămas orfană după ce mama ei, Kyoko Honda, a murit într-un accident de mașină. După aceasta, Tohru a locuit cu bunicul ei, dar atunci când casa lui a trebuit renovată, Tohru se găsește nevoită să locuiască într-un cort în pădure. În ciuda traiului greu, Tohru rămâne optimistă.

Într-o zi, Tohru dă din întâmplare peste casa colegului ei de clasă Yuki Sohma și a vărului lui Shigure Sohma. Când aceștia descoperă că Tohru locuia într-un cort, sunt surprinși de aceasta. Întreaga zonă era proprietatea familiei Sohma, iar Tohru le cere permisiunea de a locui în continuare în cort. Fiindu-le milă de ea, cei doi îi oferă o cameră în schimbul treburilor casnice. După ce o alunecare de teren îi acoperă cortul, inclusiv poza mamei și uniforma școalară, nu are altă soluție decît să accepte. La scurt timp după ce se mută, Kyo Sohma vine să-l provoace pe Yuki.

Tohru descoperă apoi secretul familiei Sohma și cauza pentru care Yuki era foarte misterios la școală: 13 membri ai familiei Sohma erau posedați de spiritele celor 12 animele din Zodiacul Chinezesc (jyūnishi în limba japoneză) și spiritul pisicii care, conform legendei, nu a fost inclusă în zodiac. Aceștia se transformă în animale când sunt îmbrățișați de sexul opus sau în condiții de stres psihic sau fizic. Când Tohru promite să păstreze secretul, familia Sohma îi permit lui Tohru să-și păstreze amintirile în loc să i le șteargă prin hipnoză, ceea ce se întâmpla cu toate persoanele din afara familiei Sohma care află secretul.

Povestea urmează viețile lui Tohru și a familiei Sohma. După ce locuiește cu familia Sohma, lui Tohru începe să-i placă, apoi să iubească și încearcă să oprească blestemul zodiacului.)

Amnesia ( E vorba de o fata care are amnezie. Ea, va calatorii alaturi de Orion, ceva spirit, prin diferite lumi in care va fi impreuna cu diferiti prieteni de-ai ei. Daca te uiti la pana la sfarsit vei vedea de ce are amnezie. Nu vreau sa stric surpriza. )
Code Geass
-Seria e un prezent alternativ, unde lumea e împărţită în 3 superputeri, Britania, Federaţia Chineză, Uniunea Europeană. Povestea are loc după ce Imperiul Sfând Britanian cucereşte Japonia pe 10 August 2010 a.t.b., cu ajutorul celei mai noi arme a sa, "Cavalerul Blindat Autonom" sau Knightmare. Britania deposedează Japonia şi cetăţenii acesteia de drepturile şi libertăţile lor, redenumeşte ţara în Zona 11 şi cetăţenii săi eleveni.

Lelouch Lamperouge, un prinţ britanic exilat aflat în poziţia de student, se regăseşte în inima conflictului pentru naţiunea insulă. Datorită unei întâlniri întâmplătoare cu C.C. acesta obţine Geass-ul, puterea regilor. Înzestrat acum cu puterea de supunere absolută a oricărei persoane, Lelouch are ca scop eliberarea Japoniei de sub stăpânirea Britaniană.

Rosario + Vampire ( doua sezoane )
Printr-o coincidenţă bizară, Tsukune Aono a fost admis accidental la Academia Youkai, o şcoală pentru monştrii. Chiar când credea că va fugi de acolo, o întâlneşte pe frumoasa Moka, cea care îi va schimba starea de spirit. Oricum, ea se transformă într-un vampir puternic când îi sunt date jos mătăniile de pe piept. De aici, Tsukune este prins într-o lume fantastică, el fiind singurul om din acea şcoală.

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru Mirunikuuu):

Le-am vazut cam pe toate dar mersi, nu am vazut lelouchlamperouge si code geass ar o sa ma uit cand am timp

| Mirunikuuu a răspuns (pentru Andreea_Ureche_1999):

Pai ma bucur ca te-am putut ajuta! tongue

| Mothafuckaa a răspuns:

Kaichou wa maid sama daca nu l-ai vazut(este vorba despre o fata care uraste baietii, este presedintele consiliului elevilor, si este aspra, dar cel mai popular baiat din scoala se distreaza pe seama ei, asta crezind ea, dar de fapt el o place, este ft interesant)
Sword art online(este vorba de un joc video mental,. Multi au intrat intr-un joc, si au ramas blocati acolo pina ce cineva avea sa cistige jocul, ei aratau ca in lumea reala, au inceput luptele iar el s-a indragostit de la si ea la fel, deci e super-mega interesant acesta)
Nana(un anime sentimental ce te face sa plingi, Nana e cintareata si era impreuna cu iubitul ei, dar s-au despartit cind el a plecat in Tokyo, si ea dupa el dupa ceva ani, pe drum s-a intilnit cu cineva ce se numea la fel Nana, doar ca asta era mai altfel, au devenit prietene, dar s-au certat, nevrind asta, a doua Nana a ramsa insarcinata de la un cintaret, si mai departe o sa vezi nu iti spun iti stric toata curiozitatea, e cel mai sentimental anime vazut de mine)
Amnesia(fata isi pierde memoriile, si cineva o duce in lumi diferite, unde acolo fiecare baiat care il stia ea era indrgostit de ea, pina la urma ea nu ramine cu nimeni ca nu arat ce se intimpla mai departe, dar oricum e interesant)
Tonari no kaibutsu-kun(baiatul rau se indrgosteste de o fata tocilara, dar absenta de lume, neinteresata, pina la urma amindoi se indragostesc unul de altul)
Golden time(baiatul isi pierde amintirile, si se duce in Tokyo sa isi inceapa o noua viata, dar acolo intilneste pe cineva si se indragostesc si devin impreuna, dar prietena lui din copilarie apare si ea, dar nu o cunostea, dar cind si-a adus aminte de ea dintr-o poza, dar ea nu i-a spus inainte ca nu il cunoaste deoarece avea sa sufere, se intimpla multe, dar cei cel pe care a intilnito el ramine impreuna cu ea)
Sunt mai multe dar nu stiu pe care le-ai vazut. Sper ca te-am ajutat.happy

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru Mothafuckaa):

Mersi mult, le-am vazut pe toate in afara de golden time, il voi urmari mersi

| Mothafuckaa a răspuns (pentru Andreea_Ureche_1999):

Cu placere happy

| andreea9948987 a răspuns:

Cu toate ca este posibil sa il fi vazut deja, iti recomand: Kotoura-san este un anime impresionant de dragoste. Personajul principal, Kotoura, se naste cu o putere speciala; aceea de a auzi gandurile oamenilor. Cand era mica nu facea diferenta intre ce spuneau oamenii si ce gandeau, ajungand astfel sa "distruga" pana si relatia dintre parintii ei. Mama sa, nemaiputand sa suporte povara aceasta a parasit-o pe Kotoura si a lasat-o in grija bunicului ei, spunandu-i ca nu mai vrea sa o vada niciodata si ca ar fi posedata. Kotoura este respinsa de toti oamenii din jurul sau, pana intr-o zi cand decide sa se mute singura si incepe cursurile la alta scoala. Acolo intalneste un baiat pe care nu il deranja puterea speciala a Kotourei si incearca sa se apropie din ce in ce mai mult de ea. Pe parcurs, aceasta se latura unui club unde are de aface cu o gramada de experiente, atat placute, cat si neplacute.
Vizionare placuta :*