| Cosma_Mihaela_1999 a întrebat:

Ce inseamna shoujo? Dau dunda la cine stie.

Răspuns Câştigător
| neca a răspuns:

Pe romana ar insemna fetita mica
dar se refera la genul de anime pentru fete intre 10 si 18 ani

| qMiruq a răspuns (pentru neca):

Nu este adevărat, nu se referă la nici-un gen de anime.
Shoujo înseamnă "Fetiţă" sau de multe ori se foloseşte pentru "Domnişoară" (Depinde de context)
De exemplu:
1. Jiboku shoujo. - Fetiţa sau Fata Iadului.
2. - Ne shoujo sumimasen motanai tame ni seihin. - Ne pare rău domnişoară dar nu avem produsul acela.
. Nu are nici-o legătură cu nici-un gen de anime, dacă nu ai habar, de ce vorbeşti? happy

| Motisor a răspuns (pentru qMiruq):

Esti proasta, du-te acasa, nu lasa degetele sa scrie fara creier. E adevarat ca inseamna fetita dar faptul ca nu se refera la nici un gen de anime e total irelevant. Daca nu esti otaku nu vorbi.

7 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Aici gasesti toate definitiile
http://miauti.blogspot.ro/p/about-manga.html

| Copildeciocolata a răspuns:

Shoujo in japoneza inseamna fata, dar in categoria animeurilor arata genul pentru fete dintre o anumita varsta happy

| Wrand a răspuns:

Nu inseamna nimic

| Cosma_Mihaela_1999 explică (pentru Wrand):

Eu stiu doar cai un gen (de anime)

| ryuu a răspuns (pentru Cosma_Mihaela_1999):

Nu este un gen in sine, ci un termen demografic facandu-se referire la fetele intre 7-18 ani. Literalmente cuvantul "shoujo" inseamna "fata tanara". Dupa parerea mea se respecta prea putin termenele demografice (shojo, shonen, josei, seinen, kodomo), atat timp cat iti place acel anime/manga.