| iulianrebelul2452 a întrebat:

Cine vrea ca in liceu sa invate japoneza si sa facă facultatea in Japonia? Cine vrea sa zică DA
Si daca vreți sa fac un grup pe messenger? Cu numele Japonia - animeuri - facultate
Cine vrea sa fac grupul sa scrie Da vreau.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Școala în Japonia e foarte grea, nu-i ușor să ajungi acolo, ai avea șanse printr-un schimb de experiențe dintre o facultate din România și una de acolo, dar altfel...

| iulianrebelul2452 explică (pentru supadeceapa):

Adică printr-un schimb de experiente, imi poți explica pls?

4 răspunsuri:
| Romeo16101 a răspuns:

Te-aș sfătui în primul rând să inveți limba română corect, și apoi să speri la o facultate de prestigiu în Japonia.
Dacă tu crezi, ca invățând limba japoneză te califici pentru un loc la facultățile din Japonia te inșeli, este vorba de mulți ani de pregătire și de invățat.
Noi ca țară de abia suntem în stare să invățăm franceza care e a 2-a limba străină de obicei în învățământul românesc, si tu vorbești de una dintre cele mai grele limbi de pe glob.
Dacă esti fascinat de cultura japoneză doar datorită anime-urilor, tinere pune mâna pe carte și informează-te cu adevărat despre cultura lor, pentru ca nu e ca in desene.
Poți spera liniștit și să faci câte grupuri vrei, oricum așa ceva nu o să se întâmple cel puțin în următorii 10-15 ani, așa că reorientează-te spre altceva, și fă ceva cu viața ta. Succes!

| supadeceapa a răspuns (pentru Romeo16101):

Nu are legătură cu țara, ci cu afinitățile fiecăruia. Eu am făcut 10 ani franceză și oricât de mult am învățat, nu am simțit niciodată că avansez. În schimb japoneza mi s-a părut ok laughing.

| iulianrebelul2452 explică (pentru supadeceapa):

Pai si vrei?