| Cristian2003 a întrebat:

De ce sunt jedyi din star wars atat de puternici:pentru ca au abilitati supraomenesti,pentru ca stiu sa manuiasca sabia laser, pentru ca au abilitati telechinetice si telepatice sau datorita altui lucru?

Răspuns Câştigător
| Lucică1998 a răspuns:

Tote abilitățile enumerate de tine sunt efecte, cauza este faptul ca prin meditație, ei devin capabili sa utilizeze "Forța", acel ceva nevăzut care e prezent in tot ce exista obiecte sau viețuitoare. Ei mânuiesc sabia laser foarte bine pentru ca aceasta conține niște cristale cu o cantitate de "forța" mai mare decât alte obiecte, ceea ce o face mai ușor de folosit. De asemenea abilitatile lor telekinetice se datorează prezentei "forței" in toate obiectele, iar cele telepatice, datorita prezentei forței in toate ființele vii. Totuși ei sunt mai speciali decât alți oameni, "forța" din ei fiind mai puternica decât la majoritatea, astfel le este mult mai ușor conectarea cu aceasta si implicit utilizarea acesteia.