| anonim_4396 a întrebat:

Gata, deja ma calcati pe nervi! Pluralul de la anime, nu e tot anime! Este ANIME-URI! Chiar credeti ca suna mai bine "anime bune " decat anime-uri bune? Mie nu mi se pare. In cel putin 5 intrebari am vazut scris "anime bune" @_@

Oricum, ca sa pun si o intrebare, stiti vreo manga cu grafica buna, ceva romance, action, poate si putin sf? Si prin romance, nu ma refer la 18+, ci la povesti normale cu adolescenti, ceva ce as putea citi acum ( am 14 ani si desi am vazut anime-uri 18+ = unul psihologic si un ova yaoi hard dar care chiar NU stiam la inceput ca o sa fie yaoi hard! la partile alea cu s** am dat in jos, nu vreau sa ma uit la asa ceva, plus ca nici nu l-am vazut pana la sfarsit). Sa nu fie Yaoi, va rog, romance normal, ati inteles? happy

Sau daca nu-s romance, poate actiune, sf sau cu demoni.

Mersi! ^^

14 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Uite aici un blog care face rezumate si recomanda manga-uri.
Ceea ce cauti tu:
DearS http://miauti.blogspot.ro/2011/02/dears.html

Chobits

SauKano (merita) http://miauti.blogspot.ro/2011/01/saikano.html

Altele care merita citite:
Ciguatera
The Color of Earth
Annarasumanara
Otoyomegatari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai este un serial sf britanic numit Doctor Who. Acest serial incepe la 16:00 in fiecare zi la Axn daca vrei este un serial interesant, este cel mai lung film din lume acest serial a durat 50 de ani. Sper ca i-a fost de ajutor ^_^

| Reiko a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, mersi ...chiar daca am cerut anime-uri. Ma uitam odata la Doctor Who dar acum urmaresc Merlin ( tot pe Axn) si nu mai am timp de alte seriale, e de ajuns unul.

| MariusDk23 a răspuns:

Ah ce gramatica, m-ai dat pe spate, sincer!

| Reiko a răspuns (pentru MariusDk23):

Da? Nu intentionam asta *sarcasm*. Ok, atunci zi-mi tu, ce-am gresit? straight face In afara de "anime-uri" ( desi tot nu cred ca se zice "anime bune" in loc de "anime-uri bune" - imi sustin opinia in continuare ca pluralul corect nu-i tot "anime")

| MariusDk23 a răspuns (pentru Reiko):

Dude, daca vrei sa vorbesti la plural despre anime spui "serii de anime" nu "anime-uri", nu are niciun sens, gandeste...

| Reiko a răspuns (pentru MariusDk23):

Nu are sens? Bine, fiecare zice cum vrea. E adevarat ca pluralul ar fi serii anime dar nu-i mai usor de zis anime-uri? Cred ca sunt corecte ambele variante.

| MariusDk23 a răspuns (pentru Reiko):

Nu conteaza doar calitatea ortografiei dar si calitatea rostitului, poti spune de exemplu: windows-ul sau desktop-uri asa da merge spus, dar anime-uri? Nu are sens.Si la faza cu fiecare zice cum vrea, daca tu zici in felul in care nu este corect iar ceilalti vor spune cum este corect vei fi criticat si ca atare te vei simti prost, la scoala pe mine cel putin profesorul de romana m-a invatat ca trebuie sa vorbesti cum vorbesc si ceilalti, bineinteles daca este corect. Sper ca ai inteles...

| Reiko a răspuns (pentru MariusDk23):

Eu pana acum am vazut in aproximativ 70%-75 % din cazuri, zicandu-se "anime-uri" pe site-urile cu serii anime traduse. E adevarat ce zici tu dar mi se pare ca sunt destule persoane care zic "anime-uri " a.i. pluralul acesta sa fie considerat - intr-o oarecare masura - corect.

| pumba875 a răspuns:

Stai sa ma gandes.stiu unul romance combinat cu putin SF care intamplator este si animeul meu favorit! si anume, animeul romeo x Julieta.S-ar putea sa bocesti la sfarsit, dar animeul asta e chiar unul bun! nu numai povestea extrem de originala si diferita de originalul Romeo si Julieta, dar si grafica e destul debuna!

| ChemoshRDB a răspuns:

Hellsing sau Devil May Cry

Si cuvantul „anime" provine din japoneza. este gresit termenul de anime-uri asa cum este gresit termenul de facebook-uri sau mai stiu eu cewinking

| Glizy a răspuns:

Incearca NANA sau Paradise Kiss(nu sunt chiar liceeni) sau Toradora; Tonagura; Kimi ni todoke; Amnesia; Suikitte ii na eu si multe altele. Daca mai a nevoie de pareri nu ezita sa intrebi.

| Reiko a răspuns (pentru Glizy):

Le-am vazut pe toate in afara de Paradise Kiss si Tonagura. De Paradise Kiss nu am avut timp sa ma interesez, iar Tonagura are prea multe fete ( din moment ce eu sunt fata as vrea ceva cu mai multi baieti )