| Cristian2003 a întrebat:

Imi spuneti si mie ce tehnica este mai puternica: izanagi sau izanami? cel mai bun raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| Zoki a răspuns:

Buna,

Incep cu izanagi: este cea mai puternica tehnica de tip genjutsu, care permite utilizatorului sa combine realitatea cu iluziile. Este destul de folositoare intr-o lupta pentru ca daca spre exemplu, utilizatorul e ranit sau chiar mort, tehnica face sa para o iluzie, apoi acesta apare din nou viu si nevatamat in realitate. Este destul de complexa abilitatea asta.

Poate fi folosita doar pentru perioade scurte de timp, deci folosita probabil doar in cazuri de urgenta. Pentru a fi utilizata tehnica, utilizatorul trebuie sa fie un urmas al inteleptului celor sase cai (nu stiu sigur daca se spune asa in romana, eu le citesc in engleza : Sage of the six paths ). Deci e o abilitate a clanului Uchiha care are sharinganul, dar aici apare marele dezavantaj: sharinganul devine orb la folosirea tehnicii.Acesta a fost motivul pentru care a fost declarata o tehnica interzisa.

Pentru a folosi toata puterea Izanagi trebuie sa ai si gene al clanului Senju.
Din asta iti poti da seama ca tehnica nu poate fi folosita de multe persoane. Danzo e o chestie aparte, doar un experiment a lui Orochimaru. Ai vazut cum a sfarsit.

Cat despre Izanami: spre diferenta de izanagi o tehnica care decide destinul victimei. A fost creata ca sa poata opri izanagi. In manga Itachi vorbeste despre cum Uchiha abuzau de izanagi, in loc sa foloseasc alte tehnici pentru a fi responsabili de actiunile lor. Chestia e ca fiind toti uchiha, foloseau toti izanagi. Pentru a-i opri a fost creata izanami. Aceasta consta in crearea unui ciclu de actiuni, ales la un moment pe care il doreste utilizatorul si repetarea acestui ciclu pana la infinit. Chiar daca victima realizeaza acest lucru nu poate modifica nimic. Exista insa o cale de scapare: cei care sunt prinsi in aceasta tehnica trebuie sa isi accepte soarta, cum a facut Kabuto in manga. Din cauza ca in o lupta reala, avand o cale de scapare a fost clasificata ca tehnica interzisa.

Dupa parerea mea este mai puternica izanagi, deoarece :

1) daca mori in lupta, poti sa o faci sa para o iluzie, deci revii la viata, ceea ce este destul de folositor, nu crezi?
2) izanami a fost creata sa opreasca izanagi, dar are o cale de scapare, ceea ce e periculos intr-o lupta reala

Nu stiu sigur daca m-am exprimat clar, dar sper ca ti-am fost de ajutor happy

| Cristian2003 explică (pentru Zoki):

Zoki, dar daca nu folosesti izanagi 60 de secunde si eliberezi tehnica, sharinganul tau mai devine orb sau nu?

| Zoki a răspuns (pentru Cristian2003):

Nu stiu sigur, probabil ca nu. Gandindu-ma mi-am dat seama ca 60 secunde e limita; de la limita incep problemele. Deci, folosind tehnica mai putin de 60 secunde s-ar putea ca Sharinganul sa fie in siguranta.

P.S Asta e doar ceva la care m-am gandit, nu stiu sigur happy

| Cristian2003 explică (pentru Zoki):

Iti multumesc foarte mult Zoki, dar daca nu ai folosit izanagi 60 de secunde si eliberezi tehnica daca iti odihnesti sharinganul mult timp mai poti folosi izanagi 60 de secunde?

| Zoki a răspuns (pentru Cristian2003):

Pai daca folosesti prima data tehnica mai putin de 60 de secunde, am presupus ca Sharinganul nu orbeste. Probabil dupa ceva timp incercand din nou, tehnica ar merge.

| Cristian2003 explică (pentru Zoki):

Iti multumesc foarte mult Zoki, mi-am pus intrebarea asta de foarte multe ori, chiar iti multumesc si ai meritat 100%100 funda, deoarece mi-ai explicat cel mai clar si te felicit!

| Zoki a răspuns (pentru Cristian2003):

happy Sa stii ca am incercat sa te ajut nu doar pentru funda. Faptul ca scriu ce gandesc, ma ajuta si pe mine sa imi fac ordine in idei

Oricum daca mai ai intrebari, voi fi fericita sa te ajut happy

9 răspunsuri:
| Niklauss a răspuns:

Pai dupa parerea mea este izanami. pentru ca izangai e intr-adevar de ajutor ca poti sa reinvi dar iti pierzi ochiul pentru todeauna, iar izanami il opresti pe adversar puncte puncte siti si tu ce face si in timpul ala il omori.

Răspuns utilizator avertizat
| awkward a răspuns:

Eu zic ca Izanami, dar e putin riscant.