| Robi1444 a întrebat:

Care este diferenta intre Izanami si Izanagi?

Răspuns Câştigător
| Sakura13574 a răspuns:

Pai,daca iti amintesti, Danzo a folosit Izanagi.
Izanami este o tehnica care poate anula Izanagi.Pentru ambele, cel care o foloseste isi pierde vederea la un ochi.
De exemplu, la Izanagi.Sa spunem ca cineva vine si ma injunghie cu un cutit. Daca folosesc Izanagi, pot scapa nevatamata. Danzo avea mai multi ochi, deci o putea folosi de mai multe ori. Poate veni cineva, care sa foloseasca Izanami.Trebuie sa-si gaseasca niste repere, ca sa zic asa.Adica spre exemplu, la lupta dintre Itachi si Kabuto.Momentul cand Kabuto il loveste cu sabia pe Itachi, picura apa,si cand a calcat pe o pana,sau ce era, pe jos.Ei bine, Itachi a incercat sa recreeze acele momente.Iar tot ce s-a intemplat in acel interval de timp, s-a tot repetat.Dar exista si o cale de scapare. Spre exemplu, Itachi ii tot spunea lui Kabuto sa accepte cine e, sau ce-i zicea.Singura cale de scapare, era ca Kabuto, sa accepte asta.La fel si cand au aratat despre cum a aparut Izanami.Era un barbat care folosea Izanagi, iar o femeie care voia sa-l opreasca a folosit pe el Izanami.Si de fiecare data ea ii intindea mana, si abia dupa ce el a prins-o de mana a putut opri Izanami.
Nu stiu daca am explicat chiar corect...dar eu asa am inteles.

1 răspuns: