| Roman07 a întrebat:

Salut, am canal de Youtube, unde fac videoclipuri cu Manga/Manhwa (sunt doar pozele, fara scrisul original sau traducere), și cand am dorit sa aplic pentru generare de bani mi s-a spus ca este conținut refolosit. Ce as putea schimba in videoclipuri? Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru ce sa faci bani daca tu doar te folosesti de munca unor artisti? Iti sugerez sa urmaresti un pic cum decurge procesul creativ la unii dintre cei mai cunoscuti creatori manga, gasesti pe Youtube, poate in felul acesta ajungi sa acorzi mai mult respect.Iar daca nu scrie nimic, nici macar o traducere, care mai este scopul de a mai citi benzi desenate?

| Simpatic a răspuns:

Pai este continut creat de tine cu creionul sau digital? sau sunt niste "poze" descarcate din alte surse si facute sub forma unei compilatii sau videoclip?

Ca sa generezi bani trebuie sa intrunesti conditiile yotube, sa ai un anumit numar de abonati, sa ai un anumit numar minim de ore de vizualizare a canalului, sa ai continut apreciat etc

Pe langa toate acestea trebuie ca acel continut sa iti apartina deci tu sa fii autorul, daca as pune piese muzicale de la alti artisti si as face milioane de vizualizari cum as putea sa incasez eu bani pentru munca altuia?

| Roman07 explică (pentru Simpatic):

Eu extrag mici părți din manga și o asamblez in videoclipuri, se numește reclama, deoarece daca omului îi place partea din acea manga, el va intra și o va citi pe toată, ce va aduce venit autorului. Multe persoane se ocupa cu așa ceva de aceea și se spune că conținutul este refolosit. In primul rand nu este o încălcare de drept de autor nu am avut nici o încălcare la nici un video, doar că multe persoane fac așa videoclipuri că mine și se regăsește des pe YouTube, de aia vreau să știu ce as putea schimba.

| Simpatic a răspuns (pentru Roman07):

Nu intelegi conceptul de drept de autor se pare.
faptul ca tu extragi "bucati" din creatia cuiva si vrei ulterior prin simplul fapt ca, creezi niste videoclipuri sa incasezi bani (se numeste generare de bani) asta te face neeligibil sa intri in programul de primire de bani din cadrul Youtube.

daca eu iau parti dintr-o piesa muzicala si fac mixuri cu multe piese luand tot asa bucati (nu piese intregi), nu inseamna ca eu sunt autorul pieselor sau imputernicit de casa de productie sau oricine detine drepturile de autor sa fac ceva in acest sens, si nu am niciun drept sa primesc bani pentru asta!

faptul ca unii fac ceea ce faci si tu pe canalele lor asta nu inseamna ca ei primesc bani pentru asta!