| chiftelutacrocanta a întrebat:

A nu-ti pasa de ceea ce cred altii despre tine nu inseamna oare a nu-ti pasa de tine insuti? Eu nu cred ca exista om caruia sa nu-i pese deloc de parerile altora, odata ce te bucuri la parerile bune, e foarte probabil sa te superi la cele rele.Lumea vorbeste multe,inteleg,dar sa fim sinceri,degeaba zicem cu gura ca nu ne pasa ce zic altii,ca in interior ne pasa despre noi insine,nu? Adica cand cineva te critica si te simti in cuvinte,ce faci? Suferi in tacere si ii spui ca nu iti pasa? Il ignori de frica sa nu te raneasca? Omului ii pasa de el, nu are cum sa nu ii pese de parerile altora despre el, nu?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu personal find o persoana mai emotionala ma afecteaza unele chesti care nu mi le pot explica rational, si eu ma intreb de ce ma doare daca ma injuri de mama, tata? sau de ce sa imi pese de parerea unui strain? vezi tu man specia noastra a supravetuit impreuna iar socializarea =integrarea in grup conta, renegarea doare, la multi ani

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Contează de a cui părere ții cont. Că dacă un idiot te face idiot pentru că nu te înțelege atunci de ce ai ține cont de părerea lui? Și Hawking că tot ziua lui a fost acum vreo 2-3 zile a fost jignit de foarte mulți idioți care nici nu pot atinge știința ce se făcea acum 400 de ani. Ți se pare ca Hawking ar trebuie să țină cont de acele jigniri?
De asemenea mereu vor fi mulți oameni răi în jurul nostru care vor spune lucruri pentru a te demoraliza. Ar trebui să ții cont de părerea lor?
Deci în concluzie e necesar să ții cont dar doar de unele păreri însă pe unii dintre noi ne afectează involuntar pentru că suntem destul de sensibili.

| Florentina9210 a răspuns:

Imi pasa inainte de ce spun altii, insa acum nu o mai fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt unele persoane carora chiar nu le pasa de parerile negative ale celorlalti pentru ca, stiu ca nu ii cunosc destul de bine incat sa spuna acele vorbe.Majoritatea vorbelor urate includ mai mult invidie si sunt aruncate fara a fi gandite inainte.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ideea cu a nu-ti pasa ce spun altii se refera in special la cei care te judeca din exterior, strainii. Trebuie sa iti pese ce cred cei mai buni prieteni ai tai, cei de care stii sigur ca iti vor binele. Din partea prietenilor apropiati sau a familiei trebuie sa vina critici constructive.
(Vorbind pe plan fizic)A nu-ti pasa de ceea ce cred altii nu inseamna sa nu iti pese de tine. Ca baiat, cred ca tine de igiena mea sa ma spal, sa fiu ingrijit, sa imi aranjez parul si barba si fac astea fara sa ma intereseze in mod special ce cred altii. Desigur daca primesc un compliment ma simt bine, dar nu ma umflu in pene. La fel si cu un comentariu, pe moment ma deranjeaza dar intr-un minut il las sa plece, nu imi bat mintea cu ce critica altii

| RMC6 a răspuns:

laughing sunt convinsa ca raspunsul nostru nu are importanta pentri tine...e strict parerea ta si sigur nu ti o poate schimba niciunul dintre noi.