NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ai oferi copiilor tăi țigări dimineața, la prânz și seara?
Dacă ai afla că ai fost dezinformat, amăgit și pus să plătești pentru produse, care fac rău ție, celor dragi și tuturor celorlați, ai lua măsuri sau ai continua să le cumperi?
"What the health"
http://youtu.be/Xh8Cn8jRpvw

126 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Da, că fix impresionarea unuia ca tine este scopul meu în viață.

| oprescudorin11 a răspuns:

As oferi copiilor me tot ceea ce si-ar dori, dar as indrazni sa ii previn de pericole sau ne-pericole.
Daca mi s-ar intampla sa ma minta vreun promvotator de produse, mi-ar fi rusine sa ma intorc sa-mi cer banii inapoi, sau sa-i reclam, caci singurul prost sunt EU! Aia vor sa manance ca si tine care spui o gramada de prostii si lumea se uita la tine! Dar nu mi s-a intamplat!
Personal, am cumparat ceea ce-mi place, nu ma uit (din principiu ) la 'promotii!
Deci manac ceea ce vreau, nu ce mi se baga pe gat!
Dar la copiii mei naturali sau adoptati, le-as recomanda, fara sa-i oblig, sa ocoleasca zonele circulate de automobile de orice fel, caci sunt mult mai nocive decat tigarile, sa ocoleasca medicii gastroenterologi cu gabarit depasit, daca vor sa pastreze o dieta care sa le aduca un raport decent inaltime/latime /greutate.
Le-as mai spune sa se fereasca de promotii si ecologisti! De politica si promotii, caci astea sunt infinit mai nocive decat 10 pachete de tigari adevarate, fumate pe zi!
Gresesc?

NOname
| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Ca de obicei. happy

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Nu pe mine, lumea in general, sa poti spune ce persoana buna esti tu laughing mori dupa validare sociala, iar cand nu primesti, ne cotropesti cu voturi negative laughing

NOname
| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Doar dezaprob prostia, nesimțirea și ipocrizia în general, iar unii se întâmplă să dea dovadă de ele mai des ca alții.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Indiferent de cat de pertinenta e parerea si de argumentata? Nu ma refer strict la mine, mai sus ai primit raspunsuri chiar justificate si tot s-au plans de aceeasi chestie.
Cred ca e nasol sa fii intr-o minoritate si sa nu iti dai seama de chestia asta, ba chiar sa vrei sa convingi majoritatea ca parerea ta e buna laughing

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

I-am trimis eu cercetari reale, preluate din reviste de specialitate, care ii contrazic teoriile. Le-a votat ca fiind nefolositoare si in replica mi-a trimis filmulete de pe yotube in care indivizi dubiosi isi promoveaza teoriile. Exista oameni pentru care nu exista nimic altceva in afara de ideilor lor, indiferent de cat de evident este ca gresesc happy

NOname
| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Majoritățile niciodată nu au sclipit de inteligență, din această cauză mereu ideile bune, dar inovatoare au fost acceptate de majoritate extrem de greu (eliminarea sclaviei umane oficiale, nearderea pe rug ale oamenilor de știință, acceptarea faptului că și femeia e un om și are drepturi, că Soarele nu se învârte în jurul Pământului, că fumatul e dăunător etc).

Așa că dezaprobarea majorității este doar o reacție firească la adevăruri incomoade și mă simt onorată de a nu face parte din ea.

NOname
| NOname explică:

"Eating You Alive"
http://youtu.be/M8sGE5n-i1Q
http://123netflix.com/watch/zdKjD0G1-eating-you-alive.html - încă un documentar bun de ignorat. :))

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Asa zici tu? Pai tot intr-o minoritate sunt si pedofilii, tot intr-o minoritate au fost si comunistii, la fel si cei care sunt anti-vaccin.
Pe de alta parte, eliminarea sclaviei nu a fost chiar o "minoritate" la momentul la care s-a intamplat, au fost razboaie civile pentru chestia asta, deci existau destui oameni care sa lupte pentru ambele cauze.
Sper doar sa nu-mi spui ca ai preluat si trendul si mai nociv al feminismului occidental care inseamna sa iesi dezbracata pe strada si sa urasti barbatii laughing

NOname
| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Nu o să-ți spun nimic, că oricum e futil. Auzi doar ce vrei să auzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea stresant, prea enervant...stresul ucide.
I-as da eu sa fumeze doar spanac dar dacă-mi da cu el in cap și se înfige in tutun ce sa-i fac?!

| Inferno a răspuns:

@Darkmagic.
Ultima data când am verificat reactia corpului uman la acumularea de defecte genetice in celule era cancerul iar nu "adaptarea".

| Inferno a răspuns:

Asa e. Concluzia fiind ca ar trebui sa consumam carne proaspata. Nu de la animale indopate cu toxine.
Nu exista nici un studiu care sa demonstreze legatura intre consumul de carne si cancer. Ti-am mai spus.
Carnea procesata produce cancer. Asta e sigura concluzie.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu bei trei pahare de cola pe zi si mananci de la MC ramai impotent. laughing)))))))))))))

| Raskolnikow a răspuns:

Cumpara-le ca si asa suntem o natie suicidala pe cale de disparitie fara nici un fel de repere morale

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

Inferno a răspuns:
"Asa e. Concluzia fiind ca ar trebui sa consumam carne proaspata. Nu de la animale indopate cu toxine.
Nu exista nici un studiu care sa demonstreze legatura intre consumul de carne si cancer. Ti-am mai spus.
Carnea procesata produce cancer. Asta e sigura concluzie."

laughing La amuzantă concluzie ai ajuns.

Tu realizezi că cea neprocesată e doar carnea crudă, nu? Orice modificare a ei e un proces.

Iar chiar de n-ar fi așa, procesată sau nu, tot conține grăsimi saturate, colesterol - principalul vinovat (după om) pentru bolile cardiovasculare. Că nu e cancerul singura problemă. Mai e și diabetul...

...deci nu, concluzia Nu e că ar trebui să consumăm carne, indiferent de cum ar fi ea. Este nocivă mai mult sau mai puțin oricum am lua-o.

| Adiadictie a răspuns:

Le-as oferi si liniile duble continue de pe autostrada

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NOname):

Traiesti intr-un oras mare. Nu ai parinti/bunici la tara, ai 1800 RON salariu. Lucrezi de la 9 la 6. Zi-mi cum iti faci tu bugetul si ce/cand maninci. Nu bate cimpii, raspunde detaliat fix ce te-am intrebat eu. Nu pentru mine, dar sigur le-ar folosi multora treaba asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Cred ca uraste si barbatii. Duce lipsa de unul si vine si isi varsa furia pe noi ca sta numai in bucatarie pentru sucuri din loboda fiarta si prajituri cu spanac. laughing
Si daca o fi avut barbat l-a otravit dandu-i chiftele cu stricnina ca nu vrea si el sa fie vegan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In mod cert veganii au prea mult timp liber. Chiar si aia de pe YouTube care au timp de vlogging toata ziua. happy
Din ce am observat numai bogatanii (mostenitori) si pustanii intretinuti de altii au timp de "veganarit". Exceptiile par neglijabile, desi americanii au si "fast-food-uri" vegane la indemana. La noi in Romania e cam imposibil in contextul dat de tine.
Am luat si eu niste suc vegan din Mega Image de cateva ori. Este extrem de scump. Nici 0.5 L si costa vreo 13-14 lei.
Deci clar la noi nu se poate. E prea scump. Iar timpul e scump acasa daca stai sa-ti faci propriul suc plus cumparaturile aferente (caci nu se gasesc atatea fructe si legume si la magazinele apropiate de casa).
Nu zic, sa diminuezi carnea e usor (chiar si eu fac asta), dar s-o elimini de tot e doar un efort inutil si iluzoriu. Din moment ce ma simt bine mancand carne n-am de ce s-o elimin.
Numai ca acesti oameni au pierdut notiunea de egoism bun sau rau. Mai mult asta i-a impins la acest stil de viata. Nu faptul ca le face rau carnea.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Ba cred ca sunt masochist deja de imi place sa vin la intrebarile tale doar ca sa ma enervez cu ce raspunsuri dai laughing
Carnea neprocesata inseamna ca nu bagi hormoni in ea. Ca o faci gratar nu schimba cu nimic proprietatile ei nutritive.
Stii ca ai nevoie si de colesterol, nu? Exsita fractiunea HDL a colesterolului care este nociva, dar exista si fractiunea LDL care este necesara organismului, benefica pentru dezvoltare. Carnea de pui sau peste nu mareste semnificativ in nicun caz fractiunea HDL, nu mai bate campii. Arata-mi un studiu stiintific care spune ca este nociv consumul de carne. Atentie, studiu stiintific, nu rahat vegan scris pe un blog puscat.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte posibil, ce naiba de barbat ar sta cu una ca asta nu stiu laughing vreun rahitic ce crede ca salveaza planeta daca mananca frunze de salata laughing In schimb pot sa bag mana in foc ca nu da 2 bani pe reciclare, care chiar ar putea sa salveze un pic din planeta asta. Fac pariu si ca isi cumpara haine de la H&M si Pull&Bear care sunt facute prin Bangladesh unde copii de 15-16 ani lucreaza pe 10 dolari pe luna, in niste conditii mizere. De aia nu se intereseaza, doar de cat de nociva e carnea ii pasa laughing
Nu zic ca eu fac atlfel, nu-s vreun model, dar macar nu ma dau sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Da, asa cred ei. Ca salveaza planeta.
Desi se contrazice treaba asta cu ce spun ei mereu: ca omul e cel mai nociv de pe planeta.
Bun! Sa devina canibali! Asa vor ajuta cu adevarat la protejarea planetei. rolling on the floor

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai chill man, cum sa devina canibali? Le creste colesterolul daca mananca carne laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Da, dar salveaza planeta! laughing
E o ipocrizie de zile mari in tot ce priveste veganismul.
Si cea mai mare greseala a lor e ca nu isi pastreaza acest stil de viata (in mare parte regim alimentar) doar pentru ei.
Pentru ce trebuie sa mai si convinga (fara prea mult succes) si pe altii? Sa manance ei ce vor si sa-si vada de treaba lor.
Eu n-as impune altui om ce sa manance, ce sa citeasca, ce sa vizioneze, pe unde sa treaca strada. Nici daca as avea copii n-as fi atat de impunator.

NOname
| NOname explică:

Tot din categoria "Documentare bune de ignorat":

The Invisible Vegan
http://youtu.be/S4VA8jmRnyU

Seaspiracy
http://youtu.be/ESao1rvNAi0

Dominion
http://youtu.be/LnpsEAHAEnY

Să nu cumva să le vizionați!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=B12PgF9xbws
https://www.youtube.com/watch?v=JxX9ODM49jM
https://www.youtube.com/watch?v=RkEHpkqOFNU
https://www.youtube.com/watch?v=UAnySx2lHC8
Din seria, documentare bune de ignorat, dovedite, si incontestabile!
Sa nu le urmariti!
Ignorantilor nesimtiti ce sunteti!
(daca imi dati replay si aveti nesimtirea, prostia si tupeul sa imi cereti un studiu valid, acceptat de cercetatori, va dau eronat si va scuip intre ochi, ma jur pe ce am mai scump). E prea mult, toti oamenii aia care fac 3 ani de facultate de nutritie ar trebui sa invete doua lucruri simple : legume+ fructe = papa bun pentru oricine din lume. Asa e. Ii indoctrineaza si le baga numai rahaturi in cap. Zice ca e putin mai complicat de atat, dar eu stiu ca nu e deloc, le place lor sa se complice ca fraierii. Eu nu sunt fraier ca ei. Chiar daca nu stiu care e diferenta dintre proteina animala si cea vegetala, eu sunt mai bun ca toti fraierii aia de dieteticieni care recomanda carne, lapte, oua. Stiati ca ouale sunt echivalentul a trei tigari pe zi? Da... nu stiu duap ce criterii si ce valoare nutritionala au tigarile, dar asa e!
P.S: eu am dreptate, e evident si nu sunt subiectiv deloc. ( daca cineva zice ca sunt subiectiv e prost, daca zice ca eu sunt prost, inseaman ca e tampit)

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Am vrut sa scriu carne procesata.

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

?
Asta ai și scris.